تمرینات آب درمانی برای دیسک کمر

تمرینات آب درمانی برای دیسک کمر

تکنیک‌های مورد استفاده در  آب‌درمانی برای درمان دیسک کمر و یا آب درمانی بعد از جراحی دیسک کمر شامل درمان با آب گرم، تمرینات و ورزش های ایستاده یا به صورت غوطه‌ور در آب، شنا و افزایش آمادگی جسمانی با استفاده از تجهیزات تخصصی مانند کش‌های مخصوص ، وسایل شناور روی آب و وسایل ایجاد کننده مقاومت در آب برای دست و پا مانند وزنه های مخصوص می‌باشد

حرکات و تمرینات آب‌درمانی برای کمردرد و بیرون زدگی دیسک کمر بسیار متنوع است و باید متناسب با بیمار و شرایط خاص او انجام شود. محدوده‌ی تمرینات از ورزش های ساده  که در استخرهای کم عمق انجام میشوند تا تمرینات سنگین و کسب  آمادگی جسمانی با استفاده از تردمیل‌های زیر آب و یا سایر تجهیزات پیشرفته میباشد.

 

روش های  آب‌درمانی داخل استخر برای دیسک کمر

برخی از روش های  اصلی آب‌درمانی داخل استخر به شرح زیر است

تمرین بالا آوردن پا در آب‌

در این حرکت در حالی که از لبه استخر با دست خود گرفته اید بر روی یک پا باستید و پا دیگر را به سمت بالا بیاورید . این حرکت باعث کشش و تقویت ماهیچه‌ها در ساق پا، لگن و پایین کمر می‌شود.

تمرینات آب درمانی برای دیسک کمر

تمرین کشش زانو به سمت سینه

در این حرکت در حالی که با یک دیست از لبه استخر گرفته اید و روی یک پا ایستاده اید پای دیگر را خم کنید و به سمت قفسه سینه خود بکشید. این حرکت باعث کشش و تقویت ماهیچه‌ها در ساق پا، لگن و پایین کمر می‌شود.

 

تمرین در آب برای دیسک کمر

تمرین کششی پا با تکیه به دیوار

در این تمرین کششی افراد موقعیتی مشابه «سوپرمن» را بخود می‌گیرند، دستها در کناره استخر  قرار می‌گیرند و بدن و پاها به حالت کشیده شده درون آب قرار می‌گیرند. این امر باعث منبسط شدن ماهیچه‌های نواحی کمر و مفاصل در پشت و همچنین کشش عضلات شانه می‌شود.

پیاده روی در استخر برای درمان دیسک کمر

قدم زدن به سمت جلو و عقب در آب به صورتی که قفسه سینه بالای سطح آب قرار بگیرد، باعث درگیر شدن عضلات ساق پا خواهد شد این در حالی است که هیچ گونه آسیبی به زانوها یا لگن وارد نمی‌شود، به خصوص برای افرادی که در  مفاصلشان التهاب وجود دارد. تمرین پیاده روی با اضافه کردن شناورهای دستی یا وزنه‌های سبک می‌تواند سخت تر شود و  به تقویت بیشتر عضلات کمک کند.

فعالیت و تمرین چهار اندام

این تمرین بروی پاها و دست ها کار می‌کند و با قوطه‌ور شدن در آب به پشت انجام می‌شود (گاهی اوقات با حمایت درمانگر که تنه فرد را گرفته است یا استفاده از جلیقه نجات انجام می‌شود) و بیمار حرکات دست و پا زدن را با آرامی انجام می‌دهد.

درمان‌ با آبگرم یکی از روش های مکمل آب‌درمانی برای کمردرد و درمان دیسک کمر میباشد و به طور معمول شامل استراحت و ریلکس کردن در آب گرم میباشد. این شکل از آب درمانی باعث شل شدن عضلات، بهبود جریان خون ماهیچه‌ها و افزایش گردش خون کلی می‌شود .

 

ترکیبی از آب‌درمانی و ورزش‌های بیرون از آب برای تمرینات مخصوص کمر

اگر کمردرد یا آسیب به کمر باعث می‌شود ورزش‌های بیرون از آب بسیار دشوار شود، آب‌درمانی برای ورزش دادن کمر می‌تواند گزینه کوتاه مدت ورزشی باشد. اگر ورزش‌های بیرون از آب علائم را بدتر کنند یا اگر شخص تمرین‌های آبی را ترجیح می‌دهدآب درمانی می‌تواند بخشی از برنامه ورزشی مداوم برای این افراد باشد.

 

برخی از افراد ممکن است استفاده ترکیبی از محیط‌های تمرینی آبی و ورزش های خارج از آب را مفیدترین روش تمرینی بدانند.

 

مطالعات علمی‌کوچک اما رو به افزایشی وجود دارد که مزایای استفاده از تمرینات آب‌درمانی را در مدیریت درد های ستون فقرات نشان می‌دهد. اگرچه شواهد علمی‌ بیشتر در مورد مزایای تمرینات آب‌درمانی در درمان کمردرد در ایجاد برنامه‌های خاص برای مشکلات ستون فقرات مفید خواهد بود، اما در کل ارزش تمرینات آبی مناسب به خوبی اثبات شده است و هزاران نفر از این روش‌ها سود برده اند. محیط‌های آبی برای بیمارانی ایده‌آل است که ورزش‌های غیر آبی در آنها محدودیت دارد و این محیط ها ضمن بهبود عملکرد، روشی ایمن و مؤثر برای کنترل درد ستون فقرات فراهم می‌کند.

دکتر طبیب خوئی

 

3.5/5 - (21 امتیاز)