خانه سوالات متداول

آیا جراحی تومور مغزی میتواند سبب تشنج شود؟

بسیاری از تومور های مغزی خود را با تشنج نشان میدهند و بعد تشخیص داده میشوند و در درصد زیادی از آنها داروهای ضد تشنج میتواند از تکرار آن جلوگیری کند. اما به عنوان یک اصل، هر بیماری که دچار ضایعه مغزی باشد، چه تومور و چه خونریزی یا هر ضایعه دیگر، چه جراحی صورت گیرد و چه نه خطر تشنج وجود دارد و بهتر است با توصیه و صلاحدید پزشک داروی ضد تشنج دریافت نماید. لازم به ذکر است در بسیاری از بیماران، با خارج کردن تومور و مدتی مصرف دارو، دیگر تشنج روی نخواهد داد.

آیا عمل جراحی دیسک کمر با خطر فلجی همراه است؟

علت جراحی دیسک کمر، بیرون زدن دیسک و فشار آن بر روی عصب است که سبب درد و ضعف در اندامها میشود. کنار زدن عصب و خارج کردن دیسک خطر آسیب به آن را به همراه دارد اما این خطر امروزه بسیار کم و حدود یک درصد میباشد. ولی از طرفی ادامه فشار دیسک بیرون زده بر روی عصب هم خطر آسیب عصب و فلجی را دارد. زمانی که پزشک جراح به بیماری توصیه میکند جراحی شود در واقع خطر را سنجیده واقع خطر ادامه این بیرون زدگی دیسک را بسیار بیشتر دیده است.

پانسمان محل عمل تا چند روز لازم است؟

در افرادی که بیماری زمینه ای مانند دیابت ندارند، ۴۸ ساعت پس از جراحی لایه سطحی محل زخم را می پوشاند و از ورود میکروب به زخم جلوگیری میکند ولی توصیه میشود تا یک هفته محل زخم تحت فشار و کشش قرار نگیرد و با پانسمان تمیز نگه داشته شود. برای پانسمان میتوان از بتادین و سرم شستشو برای تمیز کردن زخم استفاده کرد و بعد با گاز استریل روی آن را پوشاند.

سلام روز بخير ، سوالي داشتم ، دخترم داخل سرش شنت داره امروز ديدم ناحيه گردن كه لوله شنت ازش رد شده يه مقدار قرمز و متورم شده دليلش چي ميتونه باشه؟

سلام. اگر در مسیر شنت قرمزی یا تورم باشه حتما مهمه و باید بررسی بشه که عفونتی در کار نباشه.

سلام ببخشید من یه سوال داشتم درباره ناهنجاری میلو‌مننگوسل. من شنیدم این بیماران توی یادگیری و تمرکز و به خصوص درس ریاضیات مشکل پیدا میکنن آیا این درسته ممنون میشم پاسخ بدید.

سلام.‌ اگر با اختلال مادر زادی مغزی همراه باشه بله. همراهی با اختلالات مغزی در این بیماران شایعه و باید حتما بررسی بشه.

سلام. من خیلی سالها پیش گاهی جلوچشام جرقه های اتشی زده میشد. یه چندسال نداشتم شاید اتفاقی یکی دوبار. اما الان دوسال این جرقه ها شروع شده و چندساعت بعدش سردرد میگیرم که چشم بیشتر درد میگیره. به جز این جرقه های مگس پرانی های ریز و اشکال تارعنکبوتی تو روز جلو چشم زیاد قبلا داشتم اما چند ماه احساس میکنم بیشتر شده. دکتر مغز اعصاب شهر خودم رفتم گفتن میگرن عصبی داری. بخاطر چشم پیش دکتر چشم شبکیه رفتم اونم گفت چشمت مشکلی نداره مال میگرن عصبی که این چیزا جلو چشمت میاد؟ .سوالم از شما اینه که من الان باید بخاطر مشکلم پیش چه دکتری مراجعه کنم. دکتر مغز اعصاب؟ یا یه دکتر چشم دیگه؟

سلام. به احتمال بیشتر مشکل در شبکیه هست. معاینه درست و کامل شبکیه کار سختیه. قطعا اطمینان از سلامت شبکیه اولین کاریه که باید انجام بدید

بیمارانی که جراحی دیسک کمر میشوند، چه مدتی بعد از عمل نیاز به استراحت دارند؟

امروزه با روشهای جدید جراحی دیسک کمر چه به صورت کم تهاجمی و چه به صورت عمل باز، نیاز به استراحت بیماران به شکل قابل توجهی کوتاه شده است. بیمار در همان روز میتواند از تخت خارج شده و راه برود. با کمی مراعات در ماه اول بعد از جراحی باز و احتیاط در حرکت معمولا بیمار در ماه دوم به زندگی عادی خود به صورت کامل باز میگردد.