بهترین جراح تومور مغزی در تهران کیست ؟

بهترین جراح تومور مغزی تهران

یکی از ترس‌ های مشترک اغلب مردم در بین بیماری‌های جسمی، انواع تومورها یا سرطان‌هاست که فکر آن نیز بسیاری از مردم را به وحشت می‌آورد. با این همه سرطان پایان زندگی نیست و مانند هر بیماری دیگری نیاز به روحیه مبارزه طلبانه و امیدوار دارد. علم پزشکی هر سال نسبت به گذشته در این زمینه بیشتر پیشرفت می‌کند و امید به بهبود بیماران را نیز افزایش می‌دهد. در بین انواع تومور نیز تومور مغزی یکی از آن عارضه‌هایی است که بسیاری از مردم نسبت به آن فوبیای دسته جمعی دارند و همه کسانی که به این عارضه مبتلا هستند، در جستجوی بهترین جراح تومور مغزی در تهران یا شهر محل سکونت خود می‌گردند. از آنجایی که این انتخاب یک انتخاب کاملاً حیاتی است، در این مطلب قصد داریم درباره اینکه چگونه بهترین جراح تومورهای مغزی تهران و یا کل ایران را بیابیم، کمی با شما گفتگو داشته باشیم.

دکتر علیرضا طبیب خوئی جراح مغز و اعصاب

دکتر علیرضا طبیب خوئی

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

فلوشیپ قاعده جمجمه

رتبه برتر و اول بورد جراحی مغز و اعصاب ایران

دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه

 

 

نمونه ای از جراحی های تومور مغزی انجام شده توسط دکتر طبیب خوئی

 

جراحی تومور مغزی مننژیوم بسیار بزرگ

جراحی کیست هیداتیک مغزی

جراحی تومور مغزی بدون بیهوشی و بیدار

دکتر علیرضا طبیب خوئی - جراح تومور مغزیتومور مغزی چیست

تقریبا تمام سلولهای بدن همواره در حال رشد و تکثیر هستند و بصورت مداوم سلول جدید جایگزین سلول پیری میشود که از بین میرود؛ جالب اینکه سلول عصبی جزء معدود سلولهایی است که تکثیر پیدا نمیکند و سلولهای خونی و پوست و مخاط بدن بیشترین میزان تکثیر را دارند. “تومور” در واقع سلولهای خود بدن است که رشد آنها از کنترل خارج شده و به سرعت تکثیر میشوند و معمولا توده‌ای ایجاد میکنند که بصورت مداوم در حال بزرگ شدن است است؛ بافتهای سالم را تحت فشار قرار میدهد که در این صورت احتمالا “خوش‌خیم” خواهد بود و یا به بافتهای اطراف نفوذ میکند، خونرسانی بافتهای سالم را به سمت خود میکشد و گاهی از محل خود جدا شده و به سایر نقاط بدن حمله میکند که به آن “متاستاز” میگویند و در مورد تومور‌های “بدخیم” اتفاق می‌افتد. در واقع آنچه باعث بدخیمی و خطرناکتر شدن یک تومور میشود سرعت تکثیر بسیار زیاد و متاستاز آن است.

تومور مغزی چیستدرمان تومور مغزی

درمان‌ های تومور مغزی ممکن است با توجه به نوع، موقعیت، اندازه و وضعیت عمومی بیمار متفاوت باشند. برخی از درمان‌های معمول برای تومورهای مغزی عبارتند از:

 • جراحی تومور مغزی: برای تومورهای مغزی قابل جدا سازی و عدم تأثیر بر مناطق حیاتی مغز، جراحی برداشت تومور معمولاً انجام می‌شود. هدف اصلی این عمل، کاهش حجم تومور و حذف آن است.
 • رادیوتراپی : از پرتوهای با انرژی بالا برای نابودی سلول‌های توموری استفاده می‌شود. رادیوتراپی ممکن است قبل از جراحی (پیش از جراحی)، بعد از جراحی (پس از جراحی) یا به‌صورت تکمیلی درمان (پس از جراحی و رادیوتراپی) اجرا شود.
 • شیمی‌درمانی: استفاده از داروها برای نابودی سلول‌های توموری یا کاهش رشد آن‌ها.
 • ترکیب درمانی : در بعضی موارد، ترکیبی از رادیوتراپی، شیمی‌درمانی و یا دیگر روش‌های درمانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
 • مصرف داروهای هدفمند: برخی از داروها طراحی شده‌اند تا به صورت هدفمند به سلول‌های توموری حمله کنند و سلول‌های سالم را تأثیر نگذارند.
تصمیم‌گیری درباره نوع درمان مناسب به دقت و بر اساس مشاوره با تیم درمانی متخصص انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات دقیقتر و برنامه‌ریزی درمانی موثرتر، بهتر است با جراح تومور مغزی یا تیم درمانی مرتبط مشورت کنید.

جراحی تومور مغزیجراحی تومور مغزی

کاوش‌های باستانی در منطقه شهر سوخته جیرفت و مصر باستان، نشان می‌دهد که انسان‌ها از چند هزار سال پیش با عمل جراحی مغز و تراش جمجمه آشنایی داشته‌اند؛ اما اغلب این عمل برای خارج کردن مایع مغزی مازاد و کاهش فشار مغز اتفاق می‌افتاد. با پیشرفت علم پزشکی در سده حاضر، عمل جراحی مغز تبدیل به یک عمل بسیار مدرن و متکی به تکنولوژی شده که توسط یک تیم کامل جراحی انجام می‌گیرد و بسیاری از دستاوردهای علم مهندسی پزشکی و تخصص جراحی مغز و اعصاب و… را می‌توان در این فرآیند مشاهده کرد. همچنین تنوع پزشکان متخصص در این حوزه و مراکز درمانی که امکانات کافی برای عمل جراحی تومور مغزی در اختیار دارند، روز به روز در حال افزایش است. بنابراین طبیعی است که افراد برای انتخاب بهترین مرکز درمانی و بهترین جراح، در جستجوی معیارهایی مناسب و تراز باشند.

 

جراحی مغز چیست ؟

متاسفانه با تغییر سبک زندگی مردم و تغییر در عادات غذایی، شاهد رشد روز افزون انواع تومورهای سرطانی در تمام جهان هستیم و یکی از مرگ‌آورترین انواع این سرطان‌ها، تومور مغزی است. این بیماری صعب‌العلاج می‌تواند عوارض ناخوشایند فراوانی را برای فرد بیمار ایجاد کند و در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود و فرآیند درمان آن بلافاصله آغاز نگردد، می‌تواند خطر مرگ را نیز به همراه داشته باشد. به همین خاطر تمامی کسانی که با این عارضه دست و پنجه نرم می‌کنند، در تکاپوی درمان این بیماری به جستجوی بهترین جراح تومور مغزی تهران هستند و این مسئله برای آنان یک معضل محسوب می‌شود.

 

روش های جراحی تومور مغزی

جراحی، رایج‌ترین شیوه‌ی درمانی اغلب تومورهای مغزی است و حتی در بسیاری از موارد، به عنوان تنها روش درمانی محسوب می‌شود. در صورتی که گرید تومور مغزی بالا نباشد، مراجعه به بهترین جراح تومور مغزی می‌تواند تنها راه درمانی باشد؛ به ویژه اگر بتوان تومور را به طور کامل در بیماران برداشت نمود. روش‌های جراحی مختلفی برای برداشتن تومورهای مغزی وجود دارد که بسته به اندازه و محل تومور، جراح یکی از این روش‌ها را انتخاب می‌کند. بر این اساس که پزشک از کدام روش‌ تشخیصی MRI و یا سی تی اسکن برای تشخیص استفاده ‌کند و چقدر تسلط بر تفسیر نتایج این آزمایش‌ها داشته باشد، تبحر پزشک در انتخاب روش درمانی مناسب نیز مهم است. بر این اساس، روش‌های جراحی زیر برای درمان تومور مغزی کاربرد دارد:

کرانیوتومی یا جراحی باز :

روشی که در آن به طور موقتی قسمتی از جمجمه برداشته می‌شود تا دسترسی جراحان به تومور مغزی راحت‌تر صورت پذیرد.

جراحی تومور مغزی بیدار:

بیماران در طول انجام این جراحی، هوشیار هستند و کل پروسه‌ی جراحی در هوشیاری کامل بیمار انجام می‌شود. این شیوه‌ی جراحی، به پزشکان کمک می‌کند تا از نحوه‌ی عملکرد طبیعی مغز اطمینان حاصل کنند.

جراحی تومور مغزی با استفاده از آندوسکوپ :

بهترین جراحان تومور مغزی، با استفاده از این روش، از طریق سایر قسمت‌های بدن مانند بینی وارد مغز می‌شوند تا دسترسی به مناطق مشخصی از مغز داشته باشند و از طرفی امکان ایجاد زخم به حداقل برسد.

بیوپسی:

با استفاده از این روش،  بهترین جراح تومور مغزی، نمونه‌ی کوچکی از بافت تومور مغزی، را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند.

جراحی از طریق بینی :

در این روش که روش شایع جراحی تومور های هیپوفیز میباشد جراح تومور مغزی از طریق آندوسکوپ و ورود از ناحیه بینی به خارج کردن تومور میپردازد .

جراحی تومور مغزی به صورت بیدارتشخیص صحیح تومور مغزی

جراحی تومور مغزی یک روش درمانی تهاجمی محسوب می‌شود که بسته به محل قرار گیری تومور، اندازه آن و سن و شرایط جسمی بیمار، ممکن است به شکل‌های مختلفی انجام بگیرد. نخستین مسئله در روند درمان بیماری تشخیص درست نوع بیماری، شدت پیشروی آن، تشخیص نوع آن از حیث تومور مغزی خوش خیم یا بد خیم بودن و در نهایت تجویز درست بهترین نوع عمل جراحی ممکن است. یک جراح مغز و اعصاب خبره باید بتواند تمامی این مراحل را به درستی طی کند تا به نتیجه ایده ‌آل دست یابد. اگر پزشک معالج شما در تشخیص نوع یا شدت بیماری و همچنین در انتخاب نوع صحیح عمل جراحی دچار اشتباه شود، این اشتباه می‌تواند به قیمت جان بیمار تمام شود؛ بنابراین هیچ اشتباهی در تمامی این مراحل پذیرفته نیست.

 

تشخیص تومور مغزی

برخی از بیماری‌ها پیش از جراحی روش‌های دیگری برای درمان دارند که نسبت به جراحی در اولویت هستند؛ اما در اغلب تومورهای مغزی، جراحی نخستین پیشنهاد برای بهبود شرایط است. بهتر است بدانید که این جراحی، یکی از پیچیده‌ترین، حساس‌ترین و دقیق‌ترین عمل‌های جراحی در جهان است که متخصصان بزرگی در سطح جهان همچنان در تلاش برای توسعه و پیشرفت آن هستند.

خوشبختانه ایران یکی از کشورهایی است که در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد و به واسطه اسطوره جراحی مغز و اعصال جهان پروفسور مجید سمیعی، توانسته به پیشرفت‌های چشمگیری دست یابد و امکانات و آموزش‌های بسیار حرفه‌ای در اختیار پزشکان متخصص در این حوزه قرار بگیرد. با این وجود اما برای یک بیمار آنچه مهم است، سلامتی است و در این مرحله از زندگی، فرد به هیچ چیز جز بهبود وضعیت و باز پس گیری سلامتی خود نمی‌اندیشد. به همین خاطر در ادامه قصد داریم ضمن ارائه نکاتی درباره عمل جراحی تومور مغزی، معیارهای اصلی انتخاب بهترین جراح تومور مغزی تهران را نیز با شما بازگو کنیم.

جراح تومور مغزی

جراح تومور مغزی یک متخصص است که تخصص خود را در زمینه تشخیص و درمان تومورهای مغزی و سیستم عصبی کسب کرده است. این تخصص به عنوان جراحی مغز و اعصاب نیز شناخته می‌شود. رشته تحصیلی جراح تومور مغزی، پزشکی عمومی است که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی، و شرکت در آزمون دستیاری و دوره تخصصی ۵ ساله در جراحی مغز و اعصاب را طی می‌کند.

 

جراح تومور مغزی

جراح تومور مغزی می‌توانند تغییرات زیادی در زندگی بیماران ایجاد کنند و به نوعی ناجی جان آنان باشند. ممکن است فردی با وضعیت تهدیدکننده‌ی زندگی مواجه شود و پس از جراحی به سلامت کامل بازگردد و این موضوعی است که بسیار مسرت‌بخش است. در حقیقت جراحان تومور مغزی، پزشکانی هستند که در حیطه‌ی جراحی مغز و اعصاب آموزش دیده باشند. این متخصصان  اختلالات موثر بر سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و سیستم عصبی محیطی  و خودمختار را که می‌تواند هر ناحیه از بدن را درگیر کند، تشخیص، ارزیابی و جراحی می‌کنند. تخصصی که به جای تمرکز بر منطقه‌ی خاصی از بدن، بر سیستم کامل بدن تمرکز دارد. از طرفی، طیف گسترده‌ای از شرایط مختلف بیماری از جمله تروما، تومورها، سکته‌های مغزی، عفونت‌ها یا شرایط دژنراتیو و مادرزادی را درمان می‌کنند.

جراحی تومور مغزی، تخصصی چالش‌برانگیز است. درک پزشکان از مغز و سیستم عصبی مرکزی همیشه در حال تغییر است و باید از آخرین پیشرفت‌ها و تحقیقات به‌روز دنیا آگاه باشند. معمولاً بهترین جراح تومور مغزی در مراکز بیمارستان‌های آموزشی در شهرهای بزرگ یا نزدیک به آن مشغول به کار می‌شوند. روز کاری آن‌ها طولانی و سطح آمادگی آن‌ها برای انجام کار باید بسیار بالا باشد. حدود نیمی از کار آن‌ها، شامل برخورد با شرایط اضطراری بیمار است. جراح تومور مغزی، موارد جراحی تومور مغزی کوچک تا عمل‌های بسیار پیچیده و طولانی‌مدت را انجام می‌دهد.

همچنین یک پزشک جراح مغز و اعصاب پس از انجام جراحی بر بیماران نظارت می‌کند تا از عوارض احتمالی مانند لخته شدن خون، سکته مغزی و کما پیشگیری کند. بهترین جراح تومور مغزی، پزشکی است که سعی می‌کند قبل و بعد از جراحی از خانواده‌ی بیماران خود حمایت کند، به خصوص اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود. جراحی مسئولیت اصلی این جراحان است؛ اما، ویزیت بیماران در کلینیک‌های سرپایی، بخش‌های بیمارستان و اورژانس، از دیگر اموری است که جراح باید انجام دهد. این متخصصان، بیماران در سنین مختلف را که نیاز فوری به جراحی دارند و یا دچار وضعیت تهدیدکننده و یا ناتوان‌کننده‌ای در زندگی هستند، بررسی می‌کنند.

وظایف یک جراح تومور مغزی

 •  تشخیص و ارزیابی بیمار: انجام معاینات و تست‌ها برای تشخیص دقیق نوع و موقعیت تومور مغزی و ارزیابی وضعیت بیمار.
 •  برنامه‌ریزی و تدوین طرح درمان: تعیین روش درمان مناسب برای هر بیمار با توجه به نوع و اندازه تومور، موقعیت آن و وضعیت عمومی بیمار.
 •  انجام جراحی: انجام عمل جراحی برای برداشت تومور مغزی . هدف اصلی این عمل از بین بردن تومور یا کاهش حجم آن است.
 •  مراقبت‌های بعد از جراحی: پس از عمل جراحی، نیاز به مراقبت‌های بعد از جراحی و فیزیوتراپی دارد تا بیمار بهبودی مثبتی را تجربه کند.
 • مشاوره و اطلاع‌رسانی به بیمار و خانواده: توضیح روش‌ها و گزینه‌های درمانی به بیمار و خانواده او و ارائه پاسخ به سوالات آنها.
 • تحقیقات و پژوهش‌های علمی: مشارکت در تحقیقات علمی و پژوهش‌ها برای بهبود روش‌های جدید در تشخیص و درمان تومورهای مغزی.

 

بهترین جراح تومور مغزی تهران
مهمترین هدف یک جراح تومور مغزی حفظ و بهبود سلامت و کیفیت زندگی بیماران است

مهارت‌های ضروری بهترین جراح تومور مغزی

 • تخصص و انجام تحقیقات در زمینه‌‌ی جراحی تومور مغزی
 • مهارت‌های ارتباطی عالی برای مدیریت طیف گسترده‌ای از روابط با همکاران، بیماران و خانواده‌های آن‌ها
 • انعطاف‌پذیری عاطفی، اخلاق خوب و قابلیت انجام کار تحت فشار
 • کار تیمی و ظرفیت رهبری تیمی شامل متخصصان مختلف پزشکی
 • مهارت‌های حل مسئله و تشخیص
 • توانایی سازمانی برجسته و مهارت‌های تصمیم‌گیری موثر
 • مدیریت زمان و منابع به نفع بیماران
 • مهارت بالای دست
 • هماهنگی فوق‌العاده‌ بین دست‌ها و چشم‌ها، بینایی عالی و آگاهی بصری-فضایی
 • استقامت بدنی برای تحمل شرایط سخت جراحی

خصوصیات بهترین جراح تومور مغزی تهران ، تبریز ، شیراز یا تمام ایران

بهترین جراح تومور مغزی باید دانش کاملی از آناتومی انسان و تکنیک‌های میکروسرجری داشته باشد. همانطور که گفته شد، مهارت عالی دست و هماهنگی میان دست‌ها و چشم‌ها از دیگر مهارت‌های مهم این متخصصان است. همچنین مهارت‌های ارتباطی و بین فردی قوی، توانایی انجام وظایف سخت فیزیکی، ذهنی و کار تحت فشار و استرس شدید از دیگر ویژگی‌های مهمی است که جراحان تومور مغزی باید داشته باشند.

اگر در جستجوی مرکز درمانی و یا بهترین جراح تومور مغزی در تبریز یا تهران یا تمام ایران هستید، لازم است تا در گام نخست در جستجوی جراح مغز و اعصاب خوب باشید. جراحی تومور مغزی به دلیل حساسیت بالا و ارتباط مستقیم با مرگ و زندگی بیمار، باید به یک سری پارامترهای مهم در انتخاب جراح توجه شود. معمولاً پزشکان و یا مراکزی که بیشترین امتیاز از خصوصیاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود را داشته باشند، مورد توجه مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرند. برای انتخاب بهترین جراح تومور مغزی، باید به مواردی همچون میزان بهبودی و رضایت بیماران از نحوه‌ی جراحی، دانش و تخصص پزشک،  کارنامه‌ی پزشکی جراح، نحوه‌ی برخورد و عملکرد پزشک و بسیاری از موارد دیگر توجه ‌شود که در ادامه به مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم.

مهم‌ترین معیارها برای انتخاب بهترین جراح تومور مغزی تهران

انتخاب بهترین جراح تومور مغزی شاید انتخابی به ارزش یک زندگی باشد. همه با به خوبی می‌دانیم که در چنین شرایطی، هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی و حفظ زندگی نیست. انتخاب یک جراح مجرب که زندگی خود را به او بسپاریم، نه جای تعارف خواهد داشت و نه جای تبلیغ… موضوع درباره حفظ زندگی است و در چنین شرایطی همه چیز آنقدر جدی خواهد بود که جایی برای به حاشیه رفتن، اغراق کردن و گفتگوهای بیهوده نخواهد بود. به همین خاطر به آنچه در ادامه به شما خواهیم گفت، به خوبی توجه کنید:

تخصص و دانش

بدون شک مهم‌ترین معیار موجود برای تشخیص یک پزشک خبره، توجه به سواد، دانش و تخصص او است. علم پزشکی علمی دقیق و بسیار حساس است. در این دنیای گسترده هیچ چیز مهم‌تر از تخصص و دانش نیست و به همین خاطر شما باید پیش از هر چیز به مدرک تحصیلی، سوابق علمی و پژوهشی پزشک مورد نظر خود نگاهی بیندازید. تمامی پزشکان متخصص مغز و اعصاب دارای پروفایل‌های رسمی در سازمان علوم پزشکی کشور هستند و تمامی رزومه علمی آنان را می‌توان در سایت رسمی این سازمان یافت. ضمن آن که اگر پزشک متخصص مد نظر شما دارای سوابق پژوهشی در قالب انتشار مقاله در ISI یا ISC باشد، با یک جستجوی ساده می‌توانید تمامی این مقالات و ارزش علمی آنان را نیز بررسی کنید تا به سطح دانش و تخصص پزشک مورد نظر خود پی ببرید.

تجربه

آنچه می‌تواند از لحاظ اهمیت هم تراز با دانش و تخصص قرار بگیرد، تنها تجربه است و بس. تجربه در حقیقت مکملی تمام عیار برای معیار اول ما است. پزشک متخصص مورد نظر شما باید در کنار دانش و تخصص علمی، تجربه کافی یا مثبتی در این زمینه داشته باشد تا بتواند به شما کمک کند. چیزی که در نگاه اول ممکن است معما باشد، در نگاه دوم و پس از کسب تجربه، چیزی جز خاطره نخواهد بود. بنابرین پزشکی که تجربه بالایی در درمان بیماران مبتلا به تومور مغزی داشته باشد، می‌تواند در هر مرحله از درمان به شما کمک کند و با رجوع به خاطرات خود، تجربه مثبت خود را برای درمان شما به کار ببندد. وقتی درباره تجربه در زمینه جراحی تومور مغزی صحبت می‌کنیم، سه سطح از تجربه را مد نظر داریم:

 1. تجربه در تشخیص: امروزه تکنولوژی پزشکی و مهندسی صنعتی به شکلی که شاید ۵۰ سال پیش باورش هم دشوار بود، به کمک بیماران و پزشکان آمده است. اما با این وجود هر چه دستگاه‌های آزمایشگاهی پزشکی و تصویربرداری در بدن پیشرفته‌تر می‌شود، جزئیاتی پا به میان می‌‌گذارد که می‌تواند برای بیماران مفید و برای پزشکان چالش‌بر‌انگیز باشد. پزشک متخصصی که تجربه بالایی در زمینه تشخیص بیماری داشته باشد، به کمک این تکنولوژی‌ها می‌تواند بهترین تشخیص را درباره نوع، درجه و سرعت رشد تومور بیمار داشته باشد و این تجربه در تشخیص، بسیار برای نجات جان بیمار حیاتی است.
 2. تجربه در تجویز: پس از یک تشخیص دقیق و درست، طراحی یک پلن کامل برای درمان بیمار مرحله مهم بعدی است. یک پزشک با تجربه پس از تشخیص دقیق بیماری، خواهد دانست که بهترین مداوا که احتمال درمان را بیشتر از همه خواهد کرد کدام است و چگونه باید با ترکیب تجویز داروها، مراقبت‌ها و عمل جراحی در یک زمان‌بندی درست، فرد بیمار را به سوی سلامتی سوق دهد. در این حین مد نظر داشتن سن و شرایط جسمی بیمار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین خاطر تجربه در تجویز نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
 3. تجربه در عمل جراحی: آخرین سطح از تجربه که از قضا می‌تواند مهم‌ترین نیز باشد، تجربه در فرآیند عمل جراحی تومور مغزی است. این عمل، یکی از حساس‌ترین عمل‌ها در دنیای پزشکی است و از پیچیدگی و دشواری‌های بسیاری برخوردار است. به همین خاطر از بین تمام جامعه آماری دنیای علم پزشکی، افراد بسیار خاصی به سراغ این شاخه از علم پزشکی می‌روند و در میان آنان نیز تعداد انگشت شماری به موفقیت‌های بسیار دست می‌یابند.

سعی کنید پزشکی را انتخاب کنید که پس از بررسی کامل مدارک و رزومه پزشکی وی، بتوانید درباره تجربه او در این رشته نیز سوالاتی از وی یا اطرافیان یا بیماران قبلی او بپرسید و تجربه وی را در هر سه منظر تشخیص، تجویز و عمل جراحی، به خوبی جویا شوید.

به روز بودن

یک پزشک جراحی متخصص فارغ از سن و سال یا تجربه، باید همیشه به روز باشد. علم پزشکی به‌خصوص در سطوح تخصصی مانند مغز و اعصاب، همه روزه در حال توسعه و پیشرفت است و یک پزشک متخصص، باید خود را با مطالعه همیشگی جدیدترین مقالات علمی و آشنایی با نوین‌ترین متدهای درمان، به روز نگه دارد. به روز بودن یک پزشک متخصص منوط به خود شخص نیست. او باید در مرکزی مدرن و مجهز به آخرین تکنولوژی‌های پزشکی مشغول به فعالیت باشد و تیمی که با او کار می‌کنند نیز باید افرادی به روز در زمینه کاری خود باشند.

تیم جراحی

جراحی تومور مغزی معمولاً به صورت تیمی انجام می‌گیرد و تیمی از متخصصین در این حوزه به صورت هم‌زمان و هماهنگ در یک عمل جراحی مشارکت خواهند کرد. هر چند که کار نهایی یعنی رسیدن به تومور در مغز و برداشتن آن توسط پزشک شما انجام می‌شود، اما باید بدانید که به همراه وی، یک تیم پزشکی نیز برای یک جراحی ایده‌آل تلاش می‌کنند. بنابراین سعی کنید که درباره تیم پزشکی فرد مورد نظر خود نیز اطلاعات کافی کسب کنید و بهترین جراح تومور مغزی تهران را با در نظر گرفتن تیم همکار، انتخاب کنید.

امکانات بیمارستان

از جمله عوامل دیگری که در انتخاب یک پزشک متخصص مجرب حائز اهمیت است، مرکز درمانی‌ست که پزشک قرار است عمل شما را آنجا انجام دهد. امکانات بیمارستان، رزومه خوب کادر درمان، تکنولوژی‌های موجود در اتاق عمل، استانداردهای رعایت شده برای راحتی هر چه بیشتر بیمار و… از جمله عواملی است که می‌تواند یک بیمارستان را تبدیل به محلی مناسب برای انجام عمل جراحی تومور مغزی شما کند.

رضایت بیماران سابق

یکی دیگر از معیارهایی که می‌توانید بر اساس آن بهترین جراح تومور مغزی تهران را بیابید، بررسی نظرات دیگر افراد و بیماران سابق درباره پزشک مربوطه است. جستجو درباره این نظرات می‌تواند در وب سایت، شبکه‌های اجتماعی و به صورت حضوری در مطب یا بیمارستان محل کار دکتر جراح شما انجام گیرد. طبیعتاً یک نظر یا دو نظر برای قضاوت کافی نخواهد بود؛ اما اگر جامعه آماری بزرگی از نظرات افراد مختلف را بتوانید در نظر داشته باشید، احتمالاً می‌توانید به قضاوت درستی از درست‌کاری پزشک مورد نظرتان برسید.

معیارهای اخلاقی

پزشکان مجرب و با تجربه به خوبی می‌دانند که شرایط روحی و روانی فرد بیمار و همراهان وی در شرایط سخت بیماری چگونه است و به همین خاطر، پزشکان خواسته یا ناخواسته مکلف هستند که معیارهای اخلاقی و شرافتمندی بیش از افراد عادی جامعه در محل کار خود وضع کنند و خود و همکاران خود را مکلف به رعایت این معیارها گردانند. وقتی درباره معیارهای اخلاقی پزشک و تمام کادر درمانی وی صحبت می‌کنیم، به طور خاص منظور ما درباره اولویت آن‌هاست که سلامتی و درمان فرد بیمار باشد. نکته دیگری که در این بخش حائز اهمیت است، این است که پزشکان با حوصله و آرامش، تمام توضیحات لازم را به بیمار و فرد همراه وی ارائه کنند و از توضیح مجدد یک یا چند موضوع خسته یا آزرده نگردند.

 

بهترین متخصص تومور مغزی در تهران

دکتر طبیب خوئی به عنوان یکی از بهترین متخصصین تومور مغزی در تهران و ایران شناخته میشوند که با سابقه هزاران جراحی و یا حتی درمان بدون جراحی تومور مغزی جزو پیشگامان این علم محسوب میشوند.

از ویژگی های بهترین متخصص تومور مغزی تهران میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • دانش و علم بروز
 • تجربه بسیار بالا
 • قدرت تصمیم گیری درست
 • آگاهی به جدیدترین تکنیک های روز دنیا
 • برخورداری از تیم جراحی

 

انواع جراحی‌ها در درمان تومورهای مغزی

 

در سال های دور که میکروسکوپ جراحی در دسترس نبود تمام عمل های جراحی تومور های مغزی با چشم غیر مسلح انجام می گرفت. با ورود میکروسکوپ به اتاق های عمل امکان مشاهده جزئیات بیشتری از ساختار تومورها، عروق و اعصاب در منطقه جراحی فراهم گردید و به این ترتیب امکان بهبود نتیجه جراحی با به حداقل رساندن آسیب بافت های طبیعی اطراف میسر شد. در حال حاضر نیز بهترین روش برای خارج کردن اغلب تومورهای مغزی استفاده از میکروسکوپ جراحی است. برای استفاده از میکروسکوپ معمولاً لازم است قسمتی از جمجمه باز شده و از طریق این پنجره به مغز و تومور درگیر کننده آن نگاه کرده و جراحی را با دقت و خطر حداقل انجام داد. محدودیت میکروسکوپ در انجام برخی جراحی ها مانند جراحی تومورهای هیپوفیز که از طریق بینی انجام می شدند باعث شد که در سالهای اخیر روش دیگری برای انجام این جراحی ها ارائه گردند که استفاده از آندوسکوپ قاعده جمجمه یکی از آنها بود. به کمک این آندوسکوپ از طریق بینی می‌توان به محدوده قابل توجهی از قاعده جمجمه دسترسی پیدا کرد و تومورهای این بخش را بدون باز کردن جمجمه از بالا و از سوی دیگر با خطر کمتر و دسترسی بهتر تخلیه نمود. آدنوم ها که شایعترین تومورهای هیپوفیز هستند و همینطور تومورهای دیگر این منطقه میتوانند از طریق بینی و با آندوسکوپ جراحی شوند گرچه در مواردی هنوز هم میکروسکوپ می‌تواند برای جراحی این تومورها مفیدتر باشد. در نهایت این که تکنولوژی سوم برای جراحی تومورهای مغزی نورواندوسکوپی یا آندوسکوپی مغز است این نوع اندوسکوپی از طریق بینی انجام نمی شود و بلکه با ایجاد سوراخی کوچک روی سطح جمجمه، آندوسکوپ وارد مغز و بطنها شده و جراحی انجام میگیرد. برخلاف دو روش اول این روش در تعداد بسیار محدودی از تومورها کاربرد دارد و اکثر تومورهایی که با این روش می توانند درمان شوند به شکل کم خطرتری با میکروسکوپ قابل جراحی هستند. در واقع از آندوسکوپی مغز اکثراً به‌عنوان کمک به درمان عوارض ناشی از تومورها مانند هیدروسفالی استفاده می شود.
به شکل دیگری هم میتوان انواع جراحیهای تومورهای مغزی را طبقه‌بندی کرد. برداشتن کامل تومور، برداشتن نزدیک به کامل آن، صرفا تخلیه قسمتی از تومور ویا نمونه برداری، چهار شکل نسبتا متفاوت از انجام درمان جراحی برای تومورهای مغزی هستند. طبیعتا اگر بتوان تمام یک تومور مغزی را برداشت انجام این جراحی در اولویت خواهد بود؛ اما در برخی موارد چنین چیزی امکان‌پذیر نبوده و یا با خطر زیاد همراه است و حتی گاهی سودی هم برای بیمار نخواهد داشت. اما نمونه برداری یا “بیوپسی” از تومور مغزی روش دیگری است که در آن صرفاً بخش بسیار کوچکی از تومور به عنوان نمونه برداشته می‌شود تا نوع آن تشخیص داده شده و بعد در مورد ادامه درمان تصمیم گیری گردد. یک روش مفید و کم خطر برای نمونه برداری، “استریوتاکسی” است که در آن به کمک دستگاهی مختصات سه بعدی محل تومور مشخص شده و با کمک سوزنی باریک وارد مغز و تومور می شویم و نمونه برداری را با حداقل خطر ممکن انجام می‌دهیم.

 

درمانهای کمکی چه نقشی در کنترل تومورهای مغزی دارند؟

در واقع منظور از درمان های کمکی، اقداماتی هستند که پس از جراحی برای تکمیل روند درمان انجام می شوند مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی.
همانطور که می توان حدس زد معمولاً این نوع درمان ها پس از جراحی تومورهای مغزی بدخیم به کار می روند. در واقع علت نیاز به انجام این درمانها آن است که حتی اگر تمام یک تومور بدخیم را بطور کامل در حین جراحی از مغز خارج کنیم باز هم سلولهاهای توموری ممکن است از مرز تومور و بافت سالم فاصله گرفته و تا اعماق بافت های طبیعی نفوذ کنند و هرگز قابل برداشتن نباشند. به این دلیل در صورت عدم انجام درمان هایی مانند پرتو درمانی، هر کدام از این سلول ها می توانند به خودی خود به یک تومور جدید تبدیل شوند. در واقع پرتو درمانی پس از جراحی یک تومور مغزی بدخیم به هدف نشانه رفتن سلولهای توموری بدخیمی است که از دسترس جراح خارج بوده و وارد بافت سالم مغز شده اند.
البته حتی در مورد تومورهای خوش خیم هم گاهی انجام پرتو درمانی ضروری است؛ این موارد شامل بیمارانی است که دچار عود مکرر تومور میشوند یا اینکه امکان برداشتن تومور بطور کامل وجود نداشته و شرایط بیمار هم اجازه جراحی مجدد در صورت رشد تومور از بافت باقی مانده را ندهد و به این ترتیب ناچاریم برای کنترل سلولهای توموری از پرتو درمانی استفاده کنیم. برای انجام پرتو درمانی لازم است بیمار چند روز متوالی حتی تا یک ماه مرتب به مرکز پرتو درمانی مراجعه کرده و در برابر دستگاهی که اشعه ایکس از خود ساطع میکند قرار گیرد. این اشعه به بافت های اطراف محل تومور تابانده می شود تا سلول هایی که به داخل آنها نفوذ کرده اند را از بین ببرد.
نوع دیگری از درمان های کمکی پس از جراحی، شیمی درمانی است. در مورد شیمی درمانی تومور های مغزی بدخیم در اکثر موارد از داروهای خوراکی استفاده می شود که باعث می گردد انجام این درمان نیاز به بستری در بیمارستان نداشته باشد. داروهای شیمی درمانی با ورود به جریان خون و رساندن خود به بافت تومور سعی در تخریب سلول‌های آن می نمایند اما پرده های اطراف مغز همواره مانع بزرگی برای رسیدن این داروها به داخل مغز و تومور هستند. به این دلیل است که از بین درمان های کمکی پس از جراحی تومورهای مغزی، پرتو درمانی نقش پررنگ‌تری نسبت به شیمی درمانی دارد.
عدم انجام این درمانهای کمکی میتواند به بی اثر شدن عمل جراحی و عود زودرس تومور منجر گردد. گرچه هیچ کدام از این درمان‌ها نمی‌توانند به طور قطع مانع عود تومور بدخیم شوند اما می توانند به کاهش خطر عود و یا به تاخیر انداختن آن کمک کنند و همواره موارد نادری از تومورهای بدخیم مشاهده می‌شوند که پس از  انجام جراحی و درمان های کمکی، عود نداشته و بیمار توانسته سالها بدون مشکل زندگی کند. بنابراین باید متذکر شد که انجام این درمان ها به صلاحدید پزشک معالج پس از جراحی بسیار ضروری و لازم است و می تواند برای بیمار نجات بخش باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

شاید یکی از سخت‌ترین دوره‌های زندگی برای یک فرد مبتلا به سرطان، دوره تکمیل درمان وی باشد و وقتی صحبت از تومور مغزی و جراحی تومور مغزی باشد، از ابتدای روند درمان و جراحی تا مراقبت‌های بعدی، تمامی اقدامات مهم و حیاتی خواهند بود. نخستین گام برای نجات یافتن از تومور مغزی و عوارض مرگ‌بار آن، انتخاب بهترین جراح تومور مغزی تهران است و ما در این مطلب، سعی کردیم تمام آنچه شما باید برای این انتخاب بدانید و در نظر داشته باشید، برای شما گرد هم آوریم. به خاطر داشته باشید که سلامتی شما و عزیزان‌تان از هر چیزی با ارزش‌تر است. بنابراین از اینکه بخواهید تمامی اسناد، مدارک، شواهد و ملاک‌های نام برده در این مطلب را به روشنی مورد بررسی قرار دهید و سپس پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید، نهراسید. امیدواریم که نکات ذکر شده در این مطلب شما را در این مسیر به خوبی یاری دهد.

5/5 - (1 امتیاز)