آنوریسم مغزی چیست ؟ علائم ، تشخیص و درمان

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی به عنوان یک بیماری خطرناک در سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شود. این عارضه به تورم یا پر شدن خون در دیواره رگ مغزی گفته می‌شود. بیماری ممکن است بدون هیچ‌گونه علامت قبلی رخ دهد و در برخی موارد با سردرد، تاری دید، کاهش حافظه و همچنین اختلالات تکلم و اختلال حرکتی همراه باشد. عوامل مختلفی می‌توانند در بروز آنوریسم مغزی دخیل باشند، از جمله فشار خون بالا، مصرف الکل و مواد مخدر، سابقه خانوادگی و عوامل خاص دیگری مانند ضعف دیواره رگ‌ها و شرایط موجود در سیستم عصبی مرکزی. لازم به ذکر است که در صورت بروز آنوریسم مغزی باید به محض شناسایی و تشخیص، عمل جراحی آنوریسم مغزی انجام شود تا از بروز عوارض جبران‌ناپذیر و حتی مرگ جلوگیری گردد. درمان آنوریسم مغزی با توجه به میزان خطر و تعداد آنوریسم‌ها، می‌تواند شامل جراحی، روش‌های تزریقی و دارویی باشد.

آنوریسم مغزی چیست ؟

آنوریسم مغزی به معنی متسع و گشاد شدن دیواره عروق مغزی است  که در این حالت، دیواره رگ درست مانند بادکنک برجسته شده و خون داخل آن گردش میکند.این بیماری در اکثر موارد بدون علامت میباشد اما در صورتی که پارگی آنوریسم و خونریزی مغزی ایجاد شود بیمار با عوارض بسیار جدی مواجه میشود .

آنوریسم مغزی چیستعلت ایجاد آنوریسم مغزی چیست ؟

عوامل زیادی به عنوان دلایل و فاکتورهای مستعد کننده ایجاد آنوریسم مغزی  برشمرده میشوند. برخی آنوریسمها از زمان تولد وجود دارند؛ در واقع در دوران جنینی و در دوره تشکیل رگهای مغزی، قسمتی از دیواره رگ دچار اشکال و برجسته شده و به صورت آنوریسم در می‌آید. اما آنوریسمهایی وجود دارند که به تدریج در طی زندگی ایجاد شده و رشد میکنند؛ در این حالت قسمتی از جدار یک رگ که ضعیف است در اثر جریان ضرباندار و مکرر خون، برجسته و در نهایت به شکل یک ساک یا بادکنک در می‌آید. بعضی بیماریهای ژنتیکی (مثل سندروم مارفان، اهلر دانلوس و …) باعث ایجاد نقاط ضعف در جدار عروق میشوند. پلاکهای چربی یا همان “آترواسکلروز” که سبب تنگی عروق قلب و مغز میگردند، ضربه به مغز یا رگهای آن خصوصا در اثر ورود اجسام تیز به داخل جمجمه، فشار خون بالا و مصرف سیگار نیز عوامل مستعد کننده برای ایجاد و رشد آنوریسمهای مغزی هستند. از طرفی با گذر زمان و بالا رفتن سن، طبیعی است که شاهد رشد آنوریسم باشیم؛ مثل بادکنکی که به صورت تدریجی به داخل آن آب وارد کنیم، انتظار میرود که دیواره بادکنک کشیده شده و اندازه آن بزرگ شود و این دقیقا اتفاقی است که برای آنوریسمها هم در اثر جریان مداوم خون می‌افتد و سرانجام آن در نهایت پاره شدن آنوریسم خواهد بود.

علت ایجاد آنوریسم مغزی

علائم آنوریسم مغزی چیست؟

این بیماری معمولاً بدون علامت و بدون درد صورت می‌گیرد، اما در برخی موارد ممکن است علائم شدیدی نشان دهد. علائم شایع بروز آنوریسم مغزی شامل سردرد شدید و ناگهانی، تاری دید، احساس سرگیجه و حتی از دست دادن تعادل است. همچنین ممکن است فرد دچار افت حافظه، گیجی، افت توجه و دشواری در صحبت کردن شود. در برخی موارد بیمار ممکن است با تهوع و استفراغ و یا تعریق شدید مواجه شود. در صورت بروز هر یک از این علائم بهتر است بلافاصله به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای درمان صورت گیرد و از بروز عوارض جدی جلوگیری شود.

علائم بیماری آنوریسم مغزیتشخیص آنوریسم مغزی

همان‌طور که پیشتر نیز توضیح داده شد، آنوریسم مغزی یک بیماری خطرناک است که در آن عروق خونی در مغز متورم و در نهایت پاره می‌شوند، به نحوی که خون با فشار به بیرون سرازیر می‌شود و می‌تواند باعث پیامدهای خطرناکی مانند سکته مغزی شود. برای تشخیص این بیماری از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.

تشخیص آنوریسم مغزی

اولین روش برای تشخیص آنوریسم مغزی، استفاده از رادیوگرافی مغز است. این روش به وسیله یک دستگاه رادیوگرافیک، تصویری از عروق خونی در مغز ایجاد می‌کند و به پزشک کمک می‌کند تا آنوریسم‌ها را تشخیص دهد.

روش دیگر برای تشخیص آنوریسم مغزی، استفاده از ام آر آی است. در این روش از یک دستگاه MRI برای ایجاد تصویری از عروق خونی در مغز استفاده می‌شود. روش سوم برای تشخیص آنوریسم مغزی ، استفاده از روش آنژیوگرافی است. در این روش یک ماده رنگی وارد عروق خونی در مغز می‌شود و سپس با استفاده از دستگاهی به نام آنژیوگرافی، تصویری از عروق خونی در مغز دریافت می‌شود. در کل برای تشخیص آنوریسم مغزی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که انتخاب روش مناسب بستگی به شرایط هر بیمار دارد.

خطرات و عوارض ناشی از آنوریسم مغزی چیست؟

آنوریسم مغزی یک بیماری جدی است که در صورت عدم تشخیص و درمان مناسب، می‌تواند به خطرات و عوارض جدی برای فرد منجر شود. این بیماری در واقع یک نوع پارگی در دیواره عروق خونی مغز است که می‌تواند باعث خونریزی داخل مغز شود. عوارض آنوریسم مغزی شامل سردرد شدید، تاری دید، سرگیجه، افت فشار خون، تعریق شدید و ناراحتی معده می‌شوند. اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند به عوارض جدی‌تری مانند فلج، اختلال در حافظه و ناهماهنگی حرکتی، اختلال در گفتار و اختلال در شنوایی منجر شود.

عوارض پاره شدن آنوریسم مغزی

در برخی موارد این بیماری می‌تواند منجر به مرگ نیز شود. بنابراین در صورت تشخیص آنوریسم مغزی، لازم است که فورا به پزشک معالج مراجعه و با انجام تست‌های مختلف، درمان مناسب برای رفع این بیماری شروع شود. همچنین انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش منظم، مصرف مواد غذایی سالم و خواب کافی نیز می‌تواند در پیشگیری از بروز این بیماری مؤثر باشد.

خونریزی از آنوریسم میتواند سبب آسیب مغزی شود و بسته به محل و شدت آن ممکن است بافت مغزی آسیب دیده و علامتی مثل ضعف اندامها، اختلال تکلم، کاهش بینایی و در نهایت افت هوشیاری را سبب گردد که لازمه بهبودی این علائم، جدا از درمان خود آنوریسم، گذر زمان برای جذب خون است.
عارضه دیگر خونریزی، بسته شدن مسیر عبور مایع مغزی نخاعی و رخ دادن “هیدروسفالی” است به معنی تجمع مایع مغزی نخاعی بیش از حد معمول و بالا رفتن فشار داخل جمجمه.

هیدروسفالی در آنوریسم مغزی

در موارد هیدروسفالی شدید ممکن است تاخیر در درمان آن کشنده باشد و درمان اورژانسی این تجمع مایع، کارگذاری لوله‌ای داخل بطنهای مغزی برای تخلیه مایع به بیرون از جمجمه و در مواردی قرار دادن دائمی این لوله نازک داخل شکم است که با آن “شنت” میگویند. متاسفانه در مورد هیدروسفالی ناشی از خونریزی آنوریسمی، آندوسکوپی مغز معمولا بی فایده است.

از سوی دیگر، عارضه‌ای که ممکن است به دنبال خونریزی از آنوریسم با تاخیر چند روزه اتفاق بیفتد، اسپاسم سایر عروق مغز است. اسپاسم عروق مغز مانعی برای خونرسانی به بافتهای مغزی شده و سبب سکته مغزی میشود. این اتفاق در همه بیماران رخ نمیدهد اما اگر در بیماری اتفاق بیفتد، باعث اضافه شدن آسیب مغزی جدید به آسیب قبلی میگردد. طبیعی است که علامت این سکته هم بسته به محل آن متفاوت خواهد بود؛ فلج اندامها، اختلال تکلم، افت هوشیاری و …

 

اسپاسم عروق در آنوریسم مغزی

درمان عوارض خونریزی مغزی ناشی از آنوریسم مغزی

همانطور که ذکر شد، پاره شدن آنوریسم مغزی جدا از خود خونریزی به داخل مغز ممکن است عوارض دیگری را هم به همراه داشته باشد. از شایعترین آن، تجمع آب داخل مغز و هیدروسفالی است که به صورت اورژانسی با کارگذاری لوله باریکی برای تخلیه مایع مغزی نخاعی از جمجمه و در صورت تداوم این تجمع مایع، کارگذاری شنت دائم درمان میشود. متاسفانه جراحی آندوسکوپی مغزی برای درمان هیدروسفالی ناشی از خونریزی آنوریسم موفقیت چندانی ندارد.

جراحی شنت مغزی برای درمان خونریزی

عارضه مهم دیگر اسپاسم عروق مغزی و سکته مغزی است. این اتفاق معمولا با تاخیر چند روزه تا دو هفته‌ای بعد از خونریزی اولیه ممکن است رخ دهد. برای جلوگیری از آن، داروها و درمانهای خاصی وجود دارد که در زمان بستری بیمار در آی سی یو تجویز میشود و در صورت بروز این اتفاق هم میتوان تا حدودی درمانهای سکته مغزی را با داروها و مراقبتهای ویژه برای پرهیز از آسیب دائمی به بیمار شروع کرد؛ گرچه متاسفانه این درمانها لزوما در تمامی بیماران موفقیت آمیز نخواهند بود.

سایر عوارض این بیماری تقریبا مشابه عوارض بستری طولانی در بیمارستان و آی سی یو است مثل عفونت ریوی و مغزی، آمبولی ریه، ایجاد لخته در عروق پا، خونریزی معده و مشکلات قلبی که هر کدام درمانهای مربوط به خود را دارند.

 

درمان آنوریسم مغزی

اگر آنوریسم به‌طور ناگهانی پاره شود، خون به مغز راه پیدا می‌کند و باعث سکته مغزی می‌شود. درمان آنوریسم مغزی ممکن است شامل جراحی آنوریسم مغزی و یا روش‌های بدون جراحی مانند تزریق کویل و یا stent باشد. طی جراحی، پزشکان پوششی برای شریان‌ها قرار می‌دهند تا جلوی پاره شدن آن‌ها گرفته شود. این روش با عوارض جانبی مانند خونریزی، عفونت و یا نارسایی کلیه ممکن است همراه باشد و نیاز به بستری شدن بیمار است.

جراحی آنوریسم مغزی

روش‌های بدون جراحی هم خطرات خود را دارد، این روش‌ها به دلایل خاصی در برخی موارد کاربرد دارند. برای مثال می‌توان تزریق کویل یا stent را برای پیشگیری از خطر پاره شدن آنوریسم استفاده کرد. با این حال همچنان امکان پاره شدن آنوریسم وجود دارد. بنابراین درمان آنوریسم مغزی معمولاً بر اساس وضعیت بیمار و عوارض جانبی در نظر گرفته می‌شود. در هر صورت اگر آنوریسم مغزی تشخیص داده شود، ‌‌ شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه درمانی را پیدا کند.

پیشگیری از بروز آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی یک بیماری خطرناک است که با پاره شدن عروق خونی در مغز، خطر مرگ و ابتلا به مشکلات جدی در اعصاب و روان بیمار را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از بروز این بیماری، باید به همه عوامل موجود در سبک زندگی توجه کرد. یکی از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از آنوریسم مغزی، ورزش و فعالیت بدنی منظم است. ورزش به‌شکل منظم باعث بهبود جریان خون در بدن می‌شود و احتمال بروز آنوریسم را کاهش می‌دهد.

همچنین تغذیه سالم و متنوع نیز برای پیشگیری از آنوریسم بسیار مهم است. مصرف موادی همچون قند، نمک و چربی بیش از حد برای سلامتی مضر است و باید به حداقل رسانده شود. ضمن اینکه افرادی که سابقه خانوادگی برای آنوریسم دارند، باید به‌صورت منظم معاینه و مشاوره پزشکی دریافت کنند تا در صورت نیاز، اقدامات لازم را برای پیشگیری از بروز آنوریسم انجام دهند. سیگار کشیدن نیز یکی از عوامل خطرزا برای آنوریسم مغزی است که باید از آن خودداری کرد.

تفاوت آنوریسم مغزی با سکته مغزی

آنوریسم مغزی و سکته مغزی دو عارضه مغزی هستند که علائم و نشانه‌های مشابهی دارند. با این حال آنوریسم مغزی و سکته مغزی دو حالت جداگانه و متفاوت از لحاظ علت، علائم، درمان و پیشگیری دارند. آنوریسم مغزی به معنای پارگی عروق خونی در مغز است که باعث خروج خون به فضای داخلی مغز می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد فشار بر روی بافت‌های مغزی شود و منجر به علائم مختلفی از جمله سردرد شدید، تاری دید، تهوع و استفراغ، ضعف یکی از اندام‌ها، درد یا تنگی قفسه‌سینه و… شود.

در مقابل سکته مغزی به معنای بستن یا توقف خون‌رسانی به یک منطقه از مغز است که باعث مرگ بافت‌های مغزی و ایجاد علائمی همچون اختلال در حرکت، گفتار و بینایی، سردرد شدید، تاری دید و… می‌شود. با توجه به تفاوت علل و نشانه‌های این دو بیماری، درمان و پیشگیری آن‌ها نیز متفاوت است. برای پیشگیری از آنوریسم مغزی، بهتر است عادات سالمی را در زندگی روزمره خود رعایت کنید.

عاداتی مانند افزایش فعالیت بدنی، کاهش مصرف سیگار و الکل، رعایت رژیم غذایی سالم و… در پیشگیری از این عارضه نقش دارد. در حالی که برای پیشگیری از سکته مغزی باید فشار خون خود را کنترل کنید، مصرف داروهای ضد فشار خون را رعایت کنید و به رژیم غذایی سالم و متعادل توجه کنید.

آنوریسم مغزی در کودکان؛ علائم و درمان

آنوریسم مغزی در کودکان علائم و درمان آن، از موضوعات پیچیده‌ای است که نیاز به توجه دقیق و شناسایی سریع دارد. در صورت عدم تشخیص و درمان سریع، این بیماری می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. آنوریسم مغزی در کودکان باعث شکستگی دیواره عروق خونی در مغز و ترشح خون به محیط خارج از رگ‌ها می‌شود.

این بیماری معمولاً بدون علائم قبلی رخ می‌دهد و ممکن است تنها طی چند دقیقه به سکته مغزی یا فوت کودک منجر شود. برخی از علائم این بیماری شامل سردرد حاد، تاری دید، تعریق شدید، تهوع، استفراغ و درد شدید در منطقه سر و صورت است. درمان آنوریسم مغزی در کودکان بیشتر از طریق جراحی ممکن است. طی این روش، پزشکان به بازسازی عروق خونی خراب شده می‌پردازند و ترشح خون را تخلیه می‌کنند. همچنین در بعضی موارد، برای خنثی کردن خطر ایجاد آنوریسم، از یک نوع کاروتید استفاده می‌شود. در نتیجه به منظور شناسایی سریع و درمان آنوریسم مغزی در کودکان، بهتر است در صورت بروز هرگونه علائم ناگهانی در منطقه سر و صورت، به پزشک مراجعه شود و اقدامات لازم جهت درمان این بیماری را به‌صورت سریع آغاز کنید.

درمان آنوریسم مغزی پاره نشده

گاهی بصورت اتفاقی در بررسیهای مغزی، وجود آنوریسم تشخیص داده میشود که تا آن زمان خونریزی نکرده و بی علامت بوده است. اینکه چه درمانی برای این آنوریسم انجام شود مساله بسیار پیچیده‌ای است؛ جدا از اینکه درمان جراحی آنوریسم مغزی باز یا بسته انتخاب شود، تصمیم به اینکه اصلا درمان آنوریسم انجام گیرد یا صرفا کنترل آن و تکرار تصویربرداری به فواصل توصیه شود دشوار خواهد بود چرا که هنوز مشکلی برای بیمار ایجاد نکرده اما میدانیم که خطر خونریزی در هر آنوریسمی وجود دارد و رها کردن هم ممکن است جایز نباشد.
در مورد بیماران جوانتر، آنوریسمهای بزرگ، آنوریسمهای که در شریانهای بزرگ و با خطر خونریزی زیاد قرار دارند، در اثر ضربه ایجاد شده اند، آنوریسم دیگری در بیمار خونریزی کرده یا در دو تصویربرداری متناوب شاهد رشد این آنوریسم بی علامت بوده‌ایم بهتر است درمان و بستن آنوریسم صورت گیرد.

شیوع آنوریسم مغزی در جامعه و پیامدهای آن

آنوریسم مغزی یک بیماری خطرناک است که در اکثر جوامع رایج شده است و می‌تواند پیامدهای جدی و حتی آمار فوتی بالایی را به همراه داشته باشد. آنوریسم مغزی به معنای در برداشتن یک عروق خونی ناپایدار و ضعیف در مغز است که ممکن است در هر زمان بر اثر آسیب دیدن، خونریزی داشته باشد. علائم این بیماری معمولاً ناشناخته هستند ولی در صورت شکستن آنوریسم، سردرد شدید، تب، استفراغ، سرگیجه و سختی در گفتار یا بینایی ممکن است رخ دهد.

پیامدهای آنوریسم مغزی ممکن است شامل مشکلات جدی مغزی و حتی فوت باشد. برخی از پیامدها ممکن شامل عدم توانایی در حرکت و گفتار، مشکلات حافظه، اختلال در ادراک و همچنین عدم توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره ‌باشد. برای پیشگیری از شیوع آنوریسم، بهتر است دولت‌ها فرهنگ‌سازی و تبلیغات گسترده‌ای برای ترویج سبک زندگی سالم داشته باشند و اهمیت ویزیت‌های پزشکی دوره‌ای برای مردم تبیین شود. این بیماری خطرناک چنانچه به موقع تشخیص داده شود می‌توان از پیامدهای جدی آن جلوگیری کرد.

آنوریسم مغزی در زنان باردار

آنوریسم مغزی در زنان باردار یکی از مشکلاتی است که ممکن است در طول دوران بارداری رخ دهد. آنوریسم مغزی به معنای تورم شدید و ناگهانی یک عروق خونی در مغز است که می‌تواند منجر به شکستن عروق، خونریزی و حتی مرگ ناگهانی زن باردار شود. این بیماری همچنین می‌تواند باعث ضربان قلب نامنظم، سردرد شدید، تاری دید، سختی در گفتار و اختلالات در حافظه شود.

برای تشخیص و درمان آنوریسم مغزی در زنان باردار، باید به صورت فوری به پزشک مراجعه کرد. درمان آنوریسم مغزی ممکن است شامل جراحی و یا روش‌های دیگری مثل تزریق مواد دارویی باشد. از آنجا که پیشگیری از بروز این مشکل بسیار مهم است، باید حتماً در صورت داشتن علائمی از جمله سردرد شدید و تاری دید زن باردار به صورت فوری با پزشک معالج تماس گرفته شود. همچنین پرهیز از مصرف دخانیات، کاهش فشار خون و تغذیه صحیح نیز می‌تواند به پیشگیری از بروز آنوریسم مغزی در زنان باردار کمک کند.

پیشگیری از آنوریسم مغزی با تغییر سبک زندگی

با توجه به اینکه عوامل ژنتیکی نقش مهمی در بروز آنوریسم مغزی دارند، اما تغییر سبک زندگی نیز می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این عارضه کمک کند. برای پیشگیری از آنوریسم مغزی، اولین قدم اصلاح سبک زندگی است. تغذیه سالم، ورزش منظم و کاهش فشار خون و خلاصی از وزن اضافی از جمله روش‌هایی هستند که می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به آنوریسم مغزی موثر باشد. همچنین بهتر است از مصرف تنباکو و الکل به تدریج و یا کاملاً خودداری کنید، زیرا این عوامل می‌توانند باعث افزایش فشار خون و ایجاد تنش در عروق خونی شوند. در نهایت برای پیشگیری از آنوریسم مغزی، بهتر است به صورت منظم تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب باشید و در صورت داشتن علائم مشکوک فوراً موضوع را پیگیری کنید.

آنوریسم مغزی در افراد جوان و بالغ

این بیماری ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در برخی از موارد خصوصاً در افراد جوان و بالغ که رفتارهای پر خطر دارند، ‌‌ ممکن است رخ دهد. علائم این بیماری به طور معمول شامل سردرد شدید، تاری دید، تعریق، استفراغ و حتی به هم خوردن تعادل می‌شود. آنوریسم مغزی در صورت عدم درمان، می‌تواند عوارض جدی برای فرد داشته باشد و در برخی موارد منجر به مرگ ناگهانی می‌شود. بنابراین در صورت بروز هرگونه علائم مشکوک، بهتر است به سرعت به پزشک مراجعه و بررسی و درمان لازم را انجام داد. برای پیشگیری از بروز این بیماری، بهتر است فاصله‌ گرفتن از مواد مخدر و سیگار، تحرک بیشتر و رعایت یک رژیم غذایی سالم و مناسب را رعایت کنید.

پیامدهای پس از جراحی آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به شرایط خطرناکی شود. با این حال، عمل جراحی برای درمان آن همیشه پاسخگو نیست و عمل هم ممکن است پیامدهایی برای بیمار داشته باشد. پس از عمل جراحی، بیمار ممکن است با درد سر، تعریق، سرگیجه و حتی کاهش حافظه روبرو شود. همچنین پس از عمل ممکن است خواب راحت‌‌ بیمار تحت تأثیر قرار گیرد و ممکن است به مدت چند هفته طول بکشد تا بهبودی کامل حاصل شود.

علاوه بر این پس از عمل، بیمار باید توسط یک پرستار یا مراقب تحت نظر قرار گیرد. برای مثال بیمار باید از فعالیت‌های روزانه خودداری کند و حتی در گذر از راه‌های پله‌دار هم با دقت و آرامی عمل نماید. به طور کلی پس از عمل جراحی باید مراقبت‌هایی دقیق صورت گیرد تا بیمار بهبودی کامل را تجربه کند.

آنوریسم مغزی در چه کسانی بیشتر دیده می‌شود؟

آنوریسم مغزی یک عارضه پیچیده است که منجر به مشکلات جدی مغزی و حتی مرگ می‌شود. در مورد اینکه آنوریسم مغزی در چه کسانی بیشتر دیده می‌شود، باید گفت که هر کسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود، اما برخی عوامل نیز وجود دارند که ریسک ابتلا به این بیماری را بالا می‌برند. عوامل ریسک شامل سن بالا، سابقه خانوادگی آنوریسم مغزی، فشار خون بالا، مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر و همچنین برخی بیماری‌های خاص هستند. بنابراین اگر شخصی دارای یک یا چند عامل ریسک است، باید از این بیماری بیشتر اطلاعات داشته باشد و در صورت نیاز به متخصصین مغز و اعصاب مراجعه کند تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود.

ارتباط آنوریسم مغزی با فشار خون بالا

آنوریسم مغزی یک بیماری خطرناک است که ممکن است ناشی از فشار خون بالا باشد. در این حالت، عروق خونی در مغز متورم و آسیب دیده می‌شوند و بخشی از مغز می‌تواند به صورت یک کیسه خونی بزرگ شود. اگرچه دقیقاً علت ایجاد آنوریسم مغزی هنوز مشخص نیست، اما شواهد نشان می‌دهد که فشار خون بالا می‌تواند یکی از عوامل مهم در ایجاد این بیماری باشد.

در بیشتر موارد آنوریسم مغزی بدون علائم شروع می‌شود و در بعضی موارد ممکن است با نشانه‌هایی همراه باشد. در برخی از موارد آنوریسم مغزی می‌تواند منجر به خونریزی در مغز شود که در نتیجه می‌تواند منجر به مشکلات جدی از جمله فلج، بی‌حسی و مشکلات حافظه شود. با توجه به اینکه فشار خون بالا ممکن است عامل ایجاد آنوریسم مغزی باشد، افراد باید سعی کنند تا فشار خون خود را در محدوده نرمال نگه دارند. برای این منظور افراد باید سبک زندگی سالمی را رعایت کنند و در صورت نیاز از داروهای فشار خون استفاده کنند.

تجربیات بیماران با آنوریسم مغزی

تجربه بیماران با آنوریسم مغزی در بسیاری از موارد نشان می‌دهد که این بیماری باعث افزایش نگرانی، ترس و استرس بیماران شده است. بیماران در این تجربه بیشتر به دنبال پاسخ به سوالاتی مانند چه اتفاقی برای من افتاده است؟ و چگونه می‌توانم درمان شوم؟ هستند. بیماران با آنوریسم مغزی به طور معمول قبل از شناختن تشخیص بیماری، به دلیل عوارض احتمالی مانند سردرد شدید، تاری دید و سرگیجه به پزشک مراجعه می‌کنند. پس از تشخیص بیماری، بیماران معمولاً به مرکز درمانی ارجاع می‌شوند و درمان به صورت جراحی یا دارویی صورت می‌گیرد. در نهایت، تجربیات بیماران آنوریسم مغزی نشان می‌دهد که پشتیبانی خانواده و دوستان برای بیماران بسیار مهم است و می‌تواند در فرآیند درمان و بهبودی آن‌ها تأثیرگذار باشد.‌‌

آیا ابتلا به آنوریسم مغزی در اثر وراثت به فرزندان هم منتقل میشود؟

بعضی بیماریها بطور شاخص با وجود آنوریسم مغزی همراه هستند مثل بیماری کیستهای متعدد کلیوی. در این موارد ریسک ابتلا به آنوریسم مغزی در خود فرد و فرزندانش بسیار بالاتر از افراد جامعه خواهد بود. در یک جمله میتوان گفت اگر در یک خانواده بیش از یک نفر دچار آنوریسم مغزی بشود لازم است تمام افراد آن خانواده تحت بررسی قرار گیرند.