هیدروسفالی

هیدروسفالی

هیدروسفالی به معنی تجمع مایع مغزی نخاعی در جمجمه است.

هیدروسفالی
هیدروسفالی

مایعی شفاف و زلال که وظیفه شستشوی مداوم مغز و نخاع را به عهده دارد و در فضاهایی داخل مغز به نام “بطنها” تولید و در داخل آنها و نیز در اطراف مغز و نخاع جریان دارد.

سردرد صبحگاهی، تهوع، استفراغ و خواب آلودگی در موارد حاد و اختلال حافظه، بی‌اختیاری ادراری و عدم تعادل در راه رفتن در موارد مزمن از علائم شایع بیماری است.
این اتفاق می‌تواند به دلیل انسداد مسیرهای عبور این مایع یا افزایش تولید آن و یا اختلال در جذب آن رخ دهد. تومورها، خونریزی‌های مغزی، عفونتها و اختلالات مادرزادی و ژنتیکی از شایعترین علل آن هستند.
درمان اصلی و قدیمی هیدروسفالی کارگزاری لوله‌ای باریک در زیر پوست است که “شنت” نامیده می‌شود و مایع مغزی نخاعی را به داخل حفره شکمی یا هر فضای دیگری تخلیه میکند. این روش گرچه هنوز هم شایعترین روش درمانی است اما با توجه به عوارض محتمل آن در بسیاری موارد جای خود را به یک عمل آندوسکوپیک برای باز کردن مسیری جدید در داخل مغز برای عبور مایع داده که طی آن کف بطن سوم مغزی با ظرافت سوراخ میشود و مایع تجمع یافته راه جدیدی برای خروج پیدا میکند

هیدروسفالی یکی از بیماری های شایع جراحی مغز و اعصاب میباشد که اگر با سرعت به یک جراح مغز و اعصاب مراجعه شود میتوان جان بیمار را نجات داد