کمردرد , چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟+ ویدیو

کمر درد

کمردرد از شایعترین علل مراجعه بیماران به جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات است و اکثر افراد این درد را در طول عمر خود تجربه میکنند. در خیلی موارد سابقه درد کمر در فرد وجود دارد و خود او میداند که با فشار فیزیکی یا حتی فشار روحی ممکن است درد او بازگردد.


اگر به هر دلیل دچار کمردرد شدید میتوانید درمانهای اولیه خانگی را در منزل انجام دهید و کمی صبر نمایید. قدم اول درمان، کاهش فشار فیزیکی است که توصیه میشود فرد روی تختی با تشک سفت استراحت نموده و البته تا جای ممکن به روی شکم نخوابد. خم و راست شدن، رانندگی، استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی، بلند کردن اجسام سنگین و حرکات چرخشی کمر با روند بهبودی درد تداخل خواهند داشت. در کنار استراحت میتوانید از گرم نگه‌داشتن کمر، داروهای ضددرد ساده مانند استامینوفن و پروفن و کمربندهای ساده کشی هم استفاده نمایید. اما تداوم درد، عدم بهبودی و یا بدتر شدن کمردرد بعد از سه تا پنج روز باید شما را بر آن دارد که به جراح مغز و اعصاب برای بررسی بیشتر علت درد مراجعه کنید.
علامتهای مهم دیگری هم هستند که در صورت همراهی با کمردرد به معنی لزوم مشورت شما با پزشک است. احساس سنگینی، بی حسی یا ضعف در پاها، اشکال در راه رفتن، اختلال در کنترل ادرار (چه به صورت بی‌اختیاری و چه به صورت عدم توانایی دفع ادرار) و اختلال جنسی ممکن است در اثر تحریک یا آسیب عصبهای کمر ایجاد شوند و در صورت وجود این علائم لازم است سریعا به یک جراح مغز و اعصاب مراجعه نمایید. تعلل و تاخیر در بررسی علت کمردرد در حضور این علامت های هشدار دهنده ممکن است عوارض ماندگار و جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.