مراقبتهای بعد از جراحی تونل مچ دست (تونل کارپال)

جراحی تونل مچ دست (تونل کارپال

همانطور که میدانید جراحی تونل کارپال برای رهایی شما از درد و گزگز و جلوگیری از ایجاد یا پیشرفت ضعف در عضلات دست انجام میشود. معمولا نیازی به بیهوشی کامل نیست و با بی حسی موضعی این عمل کوتاه قابل انجام است. اما پس از عمل مراقبت صحیح از دستی که تحت جراحی قرار گرفته، برای بازگشت به شرایط مناسب و طبیعی بسیار اهمیت دارد.

بهبود زخم جراحی

برش جراحی معمولا کوچک و در ناحیه مچ معمولا طی دو تا سه روز پوشش مناسبی روی محل برش توسط بدن ایجاد میشود اما برای ترمیم کامل معمولا دو هفته زمان لازم است که تغذیه مناسب، پرهیز از مصرف سیگار، کنترل قند خون در بیمار دیابتی، استراحت دست و پاکیزه نگه داشتن آن در جلوگیری از اختلال در ترمیم بافتی موثر است. معمولا از بخیه‌های غیر‌قابل جذب استفاده میشود که پس از دو هفته باید کشیده شوند.

جراحی تونل مچ دست
بخیه‌های غیرقابل جذب معمولا در جراحی تونل مچ دست بکار میروند.

مراقبت از زخم

بهتر است دو یا سه روز پس از جراحی پانسمان باز شده و پس از آغشته کردن به بتادین، با سرم شستشو گردد و دوباره پانسمان شود. میتوان از پانسمانهای ضدآب کوچک استفاده کرد اما به هر حال تا حدود دو هفته لازم است مچ دست محدودیت حرکت داشته باشد تا زخم ترمیم شود و این محدودیت را میتوان با آتل ایجاد کرد. تا زمان مراجعه به پزشک برای کنترل، پانسمان زخم را هر روز یا یک روز درمیان تعویض نمایید. هر گونه ترشح، افزایش درد، افزایش قرمزی و التهاب یا ورم زیاد در محل جراحی ممکن است مهم بوده و لازم است در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت بعد از عمل جراحی مچ دست
پانسمان مرتب، استفاده از آتل و توجه به پاک بودن زخم در هر نوبت پانسمان در دو هفته اول بسیار مهم هستند.

فعالیتهای روزانه بعد از جراحی تونل مچ دست (تونل کارپال)

بهتر است در ۲۴ ساعت اول دست را روی یک بالش و بالاتر از بدن قرار دهید و استراحت کنید تا از درد و ورم آن کاسته شود. پس از آن میتوانید به فعالیتهای روزانه بپردازید مشروط به اینکه از دست جراحی شده استفاده نکنید. ثابت ماندن مچ و قرار گرفتن آن کمی به سمت عقب به تسریع روند ترمیم بافتی کمک میکند. همانقدر که بی حرکتی مچ مهم است، حرکت دادن انگشتان و آرنج و شانه لازم بوده و نباید مفاصل دیگر بی حرکت بمانند زیرا بی حرکتی طولانی به خشکی این مفاصل می‌انجامد.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی عصب دست
بالا نگه داشتن دست در ۲۴ ساعت اول و حرکت دادن انگشتان در روزهای بعد

پس از دو هفته و با بازکردن بخیه ها بیمار میتواند مچ دست را حرکت دهد اما تا یک ماه و نیم تا دو ماه بهتر است از فشار روی دست جراحی شده خودداری شود.

اهمیت درد، گزگز و ضعف در دست پس از جراحی

روند بهبودی گزگز که علامت اصلی بیماران دچار سندروم تونل کارپال است، کاملا توسط فرد ملموس است اما نباید انتظار داشت این علامت به سرعت از بین برود و ممکن است چند هفته یا بیشتر برای حداکثر بهبودی، زمان لازم باشد. احساس کمی ضعف در انگشتان و وجود کمی درد در محل جراحی یا درد مختصری که به انگشتان یا ساعد تیر میکشد در چند روز اول پس از جراحی طبیعی تلقی میشود. اما ضعف شدید در انگشتان که مانع حرکت دادن آنها شود یا درد قابل توجهی که خصوصا به تدریج طی ساعتها و روزهای بعد عمل افزایش یابد مهم بوده و لازم است در اولین فرصت آن را با جراحتان مطرح نمایید.

داروهای مصرفی

آنتی بیوتیکهای خوراکی معمولا برای مدتی بعد عمل جراحی تجویز میشوند. این داروها را بطور منظم و با دستور پزشک مصرف کنید. بسیاری از این داروها سبب درد ،سوزش و نفخ معده و تهوع میشوند، اگر این علائم شدید بود میتوانید از پزشک خود برای قطع یا تغییر آنها مشورت بگیرید خصوصا اگر این حالات مانع تغذیه مناسب شما شوند قطعا مضر و آسیب رسان خواهند بود چرا که تغذیه مناسب بعد عمل جراحی برای ترمیم زخم ضروری است.

داروهای ضد التهاب برای کاهش درد محل جراحی و تسکین التهاب بافتهای برش خورده استفاده میشوند، داروهایی مانند دیکلوفناک و سلکوسیب و … همانطور که اشاره شد عملکرد این داروها محدود به تسکین درد نیست، نقش ضدالتهابی آنها میتواند به کنترل التهاب محل عمل و بازگشت سریعتر شما به زندگی عادی کمک کند.

مولتی ویتامین ها که به منظور تسریع در التیام زخم تجویز میشوند نیز جایگاه خود را دارند و در صدر این مکملها، ویتامین ث قرار دارد.

داروهای تقویت و تسکین دهنده ی بافتهای عصبی تحریک شده مانند گاباپنتین و پره گابالین که در برخی بیماران که آسیب بافت عصبی به دلیل فشار طولانی مدت کانال تنگ مچ دست، جدی و شدید بوده و خصوصا سبب دردهای سازشی و گزگز شده اند بکار میروند.

در چه صورتی فورا باید به پزشک جراح خود مراجعه کنم؟

۱. هرنوع ترشح از محل عمل جراحی
۲. هرنوع تورم یا قرمزی غیرعادی در محل عمل، ساعد یا انگشتان دست
۳. تب بالا و مداوم بیش از دو روز
۴. احساس ضعف و ناتوانی در حرکت دادن انگشتان
۵. حساسیت به داروها مانند خارش و قرمزی پوست و علائم گوارشی شدید
۶. درد شدید و پیشرونده در محل جراحی، انگشتان و ساعد

با آرزوی سلامت برای شما …

دکتر علیرضا طبیب خوئی
جراح مغز و اعصاب