بهترین جراح دیسک کمر تهران کیست ؟

بهترین جراح دیسک کمر تهران

بسیار شنیده‌ایم که فردی ممکن است در ناحیۀ کمر و خصوصاً دیسک کمر دچار مشکل شده باشد و نیاز باشد تا به جراح مغز و اعصاب مراجعه نماید. در برخی موارد ممکن است با استفاده از داروهای خاص و یا انجام تمرینات و ورزش‌های مربوطه، مشکل درد و التهاب برطرف شود ولی در برخی موارد نیز نیاز است تا به یک جراح ستون فقرات یا مشخصاً جراح دیسک کمر مراجعه شود. قطعاً همۀ افرادی که نیاز دارند تا به جراح ستون فقرات یا جراح دیسک کمر مراجعه نمایند، تمایل دارند تا بهترین جراح دیسک کمر و بهترین جراح ستون فقرات را سراغ گرفته و به او مراجعه نمایند. به هر حال اطمینان به پزشک و اعتماد به طرح درمانی که او پیشنهاد و تجویز می‌کند به بیمار کمک می‌کند تا در روند بهبودی قرار گیرد و ترس و نگرانی کمتری را تجربه کند. اما سؤال این است که بهترین جراح دیسک کمر چه کسی بوده و دارای چه ویژگی‌هایی است؟ و ما می‌بایست برای یافتن بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات چه پارامترهایی را در نظر بگیریم؟ با ما باشید تا پاسخ به این سؤالات را بیابیم.

 

دکتر علیرضا طبیب خوئی جراح مغز و اعصاب

دکتر علیرضا طبیب خوئی

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران

رتبه اول بورد جراحی مغز و اعصاب ایران

فلوشیپ و مدرس جراحی  قاعده جمجمه

با سابقه بیش از هزاران جراحی پیچیده ستون فقرات

رییس بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رسول اکرم

رییس مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب طبیب

تلفن جهت تعیین وقت

۰۲۱-۲۲۳۸۸۳۰۱

۰۲۱-۲۲۳۸۸۳۰۲

جراحی دیسک کمر

اگرچه اندام‌های بدن مانند یک سیستم یکپارچه و به هم پیوسته به یکدیگر متصل بوده و از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند، اما شاید بتوان ستون فقرات را بعد از مغز از لحاظ اهمیت در جایگاه دوم قرار داد؛ چراکه طناب عصبی یا نخاع از میان آن عبور کرده و کار انتقال پیام‌های عصبی و کنترل برخی از اندام‌ها، خصوصاً اندام‌های تحتانی را به عهده دارد. به همین دلیل تمامی مفاصل و پیکرۀ استخوانی بدن مستقیم یا غیر مستقیم به نخاع وصل شده و با آن در ارتباط هستند.

مشکلات به وجود آمده در ستون فقرات ممکن است کارکرد دیسک‌های بین مهره‌ای را دچار اختلال نماید و نیاز به جراحی دیسک کمر باشد که طبعاً می‌بایست این جراحی توسط یک جراح متبحر و ماهر انجام شود. حساسیت ستون فقرات و قابلیت آن که بخش دیگری از سیستم عصبی و کنترل بدن است و مشکلات احتمالی آن تأثیر زیادی در زندگی هر فردی دارد و مشکلات و درد و ناراحتی ایجاد شده در این بخش نیز ممکن است بیمار را بیشتر نگران و مضطرب نماید. اینجاست که لزوم یافتن چنین جراحی و مشورت با او پیش می‌آید. البته جراحی راهکاری نیست که برای تمامی افراد پیشنهاد شود و یا تنها راه درمان باشد. بسیاری از مشکلات با استراحت، تمرینات ورزشی خاص و داروهایی که از سوی پزشک تجویز می‌گردد برطرف می‌شوند.

 

ویژگی‌های بهترین جراح دیسک کمر

برای یافتن بهترین جراح دیسک کمر یا ستون فقرات، احتمالاً با جستجو در اینترنت، لیستی از اسامی پزشکان متخصص و مرتبط با این شاخه یعنی جراحی ستون فقرات را خواهید یافت. حالا اگر در یک شهر بزرگ درپی یافتن جراح باشید؛ قطعاً این لیست طولانی خواهد بود و طبعاً نخواهید نتوانست به راحتی به هدف خود برسید و بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات را بیابید. پس بهتر است با درنظر گرفتن چندین اِلمان و ویژگی، جستجوی خود را محدود نمایید تا به نتیجۀ مناسب در زمان کوتاه‌تر دست پیدا کنید. شاید سؤال کنید بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در پاسخ می‌توان گفت که بهترین یک معیار نسبی است و علاوه بر پارامترهایی که در این گزینش ملاک قرار می‌گیرند، بستگی به نظر و سلیقۀ شخصی افراد در این انتخاب نیز دارد. اما با در نظر گرفتن آنچه مرسوم و استاندارد است می‌توان موارد متعددی را برشمرد که مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه خواهیم آورد.

دانش و مهارت

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های جراح دیسک کمر، مهارت اوست. جراح دیسک کمر و ستون فقرات می‌بایست دانش و تجربۀ کافی در زمینۀ انجام چنین جراحی‌هایی داشته باشد. هر پزشکی پس از گذراندن دورۀ عمومی، پس از قبولی در آزمون تخصصی، به مدت حدوداً ۶ سال دورۀ تخصصی را گذرانده و عنوان دستیاری را دریافت می‌نماید. بعد از آن طی یک آزمون دو مرحله‌ای نوبت به دریافت «برد تخصصی» می‌رسد.

به همین دلیل توصیه می‌گردد به دنبال یافتن و مراجعه به جراحانی باشید که در عنوان تخصص خود عبارات مانند دارای «برد تخصصی» یا «فلوشیپ» را داشته باشند. چنین افرادی در اخذ مدارک خود با گذر از استاندارهایی دقیق و تحت نظر کنترل‌ گروه‌ها و هیئت‌های نظارتی خاص، از مهارت و تخصص بالایی برخوردار هستند. جراحان ستون فقرات یا جراح ارتوپد هستند یا جراح مغز و اعصاب که بسته به وضعیت یا شرایط شما ممکن است نیاز به یکی یا دیگری وجود داشته باشد و معمولاً به شکل تخصصی جراحی ستون فقرات انجام می‌دهند.

جراحی، آخرین راه پیشنهادی

به این نکته باید توجه داشته باشید که هر موضوع یا مشکلی ممکن است چند راه برای حل و برطرف شدن داشته باشد. بنابراین احتمال دارد که راه حل مشکل شما نیز صرفاً جراحی نباشد. در بسیاری از مراجعات با رعایت دستوراتی خاص و انجام تمرینات ورزشی و به طور کلی تا حدودی تغییر سبک زندگی با روندی مثبت، مشکل برطرف می‌شود. با این اوصاف، خوب روشن است که اگر جراحی بخواهد صرفاً و لزوماً جراحی را به عنوان تنها راه توصیه نماید، می‌بایست با احتیاط بیشتری به موضوع نگاه کرد. جراحی همیشه بهترین راه نیست، اما همه چیز به شرایط بیمار بستگی دارد. پس اول اینکه در مورد جراحی سعی کنید با بررسی بیشتری و مشورت با متخصصان بیشتری تصمیم‌گیری نمایید و دوم اینکه آن را به عنوان اولین راه درمان نپذیرید. بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات نیز جراحی را به عنوان آخرین راه حل می‌پذیرد و توصیه می‌کند.

این را هم باید گفت که ممکن است موردی باشد که حتماً و لزوماً نیاز به جراحی داشته باشد و یک جراح حرفه‌ای و ماهر می‌تواند این دو را از هم با کمک دانش و تجربۀ خود بررسی و اعلام نماید. جراحی همانطور که راه درمان است، عواقب و عوارضی را نیز به دنبال دارد.

 

رویکرد تیمی

بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات، اگرچه مهارت و تبحر و دانش لازم را دارد، اما خود را عضوی از یک تیم و گروه درمان می‌داند و حاضر است تا برای حصول بهترین نتیجه از روند درمان بیمار خود، با سایر متخصصان پزشکی در غالب یک برنامۀ جامع درمانی همکاری کند. او خود را بخشی از یک گروه چند رشته‌ای می‌داند و نظرات و مشورت دیگر اعضاء تیم درمان را نیز می‌شنود و در صورت لزوم می‌پذیرد. این تیم درمان می‌تواند شامل دیگر اعضاء مانند فیزیوتراپیست، کایروپراکتیک، روان‌درمانگر و تیم پرستاری باشد که همگی برای بهبود شرایط بیمار با یکدیگر همکاری دارند.

پیشرفت و به‌روز بودن

علم پزشکی با تمام پیشرفتی که کرده است هنوز مجهولاتی وجود دارد که به آن‌ها دست پیدا نکرده است. از سوی دیگر هر روزه با دست یافتن به فن‌آوری‌های جدید خدمات و تجهیزاتی به بازار معرفی می‌شوند که درمان را سهل‌تر و امکانات بیشتری در خدمت پزشکان و بیماران قرار می‌‌دهند. مجهز بودن جراح به علم روز و اطلاع از آخرین اطلاعات و امکانات در عرصۀ پزشکی، خصوصاً جراحی ستون فقرات و دیسک کمر، یکی از امتیازات و فاکتورهای انتخاب بهترین جراح دیسک کمر است.

جراحی که از نظر تسلط به علم و دانش، به‌روز است، می‌تواند در فرآیند درمان بیماران خود از پیشرفت‌ها و امکانات جدید استفاده کند. چنین جراحی نیاز دارد تا در محیط تحقیق و مطالعه فعال باقی بماند تا از تازه‌های علمی باخبر باشد. به عنوان مثال شرکت در کنفرانس‌های علمی پزشکی یا مقالات علمی نشان دهندۀ این است که بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات همیشه از جریانات علمی باخبر است و این روند در طبابت و جراحی‌هایی که انجام می‌دهد تأثیرگذار خواهد بود.

 

رفتار و برخورد مناسب؛ شکیبایی

استعداد و مهارت‌های بهترین جراح در کنار خصوصیاتی مانند نبوغ و اطلاع از پیشرفت‌های عرصۀ پزشکی، همگی امتیازات بسیار خوبی هستند و برای گزینش یک جراح به عنوان بهترین جراح دیسک کمر یا ستون فقرات ضروری و لازم هستند. اما در کنار این موارد یک جراح می‌بایست قبل و بعد از روند جراحی برخوردی مناسب همراه با شکیبایی و توجه به بیمار خود داشته باشد و بتواند تمام موارد و نکات لازم را در زمان مناسب و با برخوردی درست و از سر صبر و حوصله برای او بیان نماید.

جراح می‌بایست پاسخگوی سؤالات بیمار بوده و استرس و نگرانی احتمالی بیمار را درک کند. باید قبل از انجام عمل جراحی با دقت و حوصله ذهن بیمار را در مورد لزوم انجام عمل دیسک کمر و ستون فقرات، عوارض و عواقب این گونه عمل‌ها و همچنین نتایج و دستاوردهایی که این عمل جراحی برای بیمار درپی دارد، مطلع و آگاه ساخته تا بیمار با اطمینان و بدون ابهام برای انجام جراحی آماده گردد.

بعد از انجام جراحی نیز در مواقعی که شرایط حضور ندارد، می‌باید امکان ارتباط را برای بیمار فراهم نماید تا بیمار او بداند که در صورت لزوم می‌تواند با او در تماس باشد و خدمات لازم را دریافت کند. بیمار می‌بایست بتواند به راحتی در تمامی‌روند درمان با پزشک و جراح از دغدغه‌های خود صحبت کند و پاسخ دریافت نماید.

کاهش ریسک و خطرات احتمالی

در پزشکی یک اصل اساسی و اولیه است که می‌گوید؛ «ابتدا آسیب نرسان، بعد مداوا کن! » بر همین مبنا عموم پزشکان و جراحان و کادر پزشکی و درمان بر این باورند که هر گونه خطر و ریسکی که بیمار را تهدید می‌کند شناسایی کرده و آن را به حداقل برسانند. به همین مناسبت برای انجام یک عمل جراحی، رعایت یک سری مراقبت‌ها و ملاحظات قبل از جراحی و یک سری مراقبت‌ها بعد از عمل جراحی لازم و واجب است. بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات خود را ملزم می‌داند تا با رعایت و صدور دستورات لازم از بروز هرگونه عفونت و یا هر مشکلی در حین انجام جراحی و بعد از آن جلوگیری نماید. جراحان بزرگ و متبحر به تمام این موارد آگاه بوده و با دقت آن‌ها را در نظر گرفت و کنترل می‌کنند.

مشورت صحیح

بهترین جراح دیسک کمر بیشتر از هر نقشی، می‌تواند عنوان مشاوری را داشته باشد که با اطلاعات دقیق و علمی خود شما را راهنمایی کند. او که تمام جوانب موضوع را می‌شناسد و از عوارض و عواقب عمل جراحی از یک سو، و لزوم و ضرورت انجام آن از سوی دیگر مطلع است، با اشراف کامل به تمامی مسائل می‌تواند شما را در اخذ تصمیم صحیح یاری داده و به شما کمک کند تا انجام عمل جراحی را به عنوان آخرین راهکار انتخاب نمایید.

همچنین بیمار می‌بایست این فرصت و امکان را داشته باشد تا از جراح خود در مورد جراحی‌هایی که قبلاً انجام داده است سؤال کند و بداند که چند درصد از بیماران او از نتایج جراحی خود راضی بوده‌اند و اعمال جراحی انجام شده موفقیت‌آمیز بوده است. می‌بایست بیمار بتواند نظرات دیگر جراحان را با جراحی انتخابی خود در میان بگذارد و به راحتی با جراح خود در صورت نیاز مشورت کند. جراح می‌بایست تمامی اطلاعات لازم از قبیل هزینۀ جراحی، استفاده از خدمات بیمه‌ای، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی، طول درمان و دورۀ نقاهت، احتمال موفقیت عمل و احتمال انجام عمل جراحی بعدی و هر مورد ضروری دیگری را با بیمار درمیان بگذارد.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

برای انتخاب بهترین جراح دیسک کمر، فاکتورهایی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان از بین تعداد زیاد گزینه‌های مختلف، جراح مدنظر خود را یافت. جراحی دیسک کمر یا ستون فقرات را هر دو گروه جراحان ارتوپدی و همچنین جراحان مغز و اعصاب انجام می‌دهند و نیاز است تا بیمار بتواند با بررسی‌های لازم قبل از انجام عمل جراحی، با اطمینان خاطر بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات را بیابد.

برخورداری از علم و دانش و اطلاع از جدیدترین پیشرفت‌های علمی در حیطۀ فعالیت خود، اعتقاد به عمل جراحی به عنوان آخرین راه درمان، پایبندی به اصل کار تیمی و پذیرفتن نقش خود به عنوان یکی از اعضای تیم درمان که برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب با دیگر اعضاء تعامل دارد، تلاش در جهت کاهش ریسک‌ها و خطرات احتمالی در هنگام انجام عمل جراحی و بعد از آن، کمک به بیمار در جهت اتخاذ تصمیم صحیح برای پذیرش یا رد عمل جراحی و برخورد مناسب همراه با صبر و شکیبایی به جهت همراهی با بیمار و دادن توضیحات لازم و در ارتباط و تماس بودن با بیمار در مواقع لازم و ضروری، همه از ویژگی‌های بهترین جراح دیسک کمر است. داشتن این ویژگی‌ها می‌توانند یهترین جراح را از دیگر جراحان متمایز کرده و به بیمار در انتخاب جراح و داشتن آسودگی خیال برای انجام جراحی کمک می‌کند.

3/5 - (4 امتیاز)