درمان تومور مغزی مننژیوم

شایعترین تومور مغزی خوش‌خیم

مننژیوم (meningioma ) توموری است که از مننژ یا پرده پوشاننده مغز نشات گرفته است. مننژ پرده یا غشایی است که مغز و طناب نخاعی را احاطه میکند. اگر چه مننژیوم در واقع یک تومور مغزی نیست اما در این گروه جای میگیرد چون مغز، عصبها و رگهای خونی آن را ممکن است تحت فشار قرار دهد. مننژیوم شایعترین نوع تومور مغزی خوش خیم  است.

درمان تومور مغزی مننژیوم بستگی به چند مورد دارد

  • اندازه و محل تومور
  • سرعت رشد و یا میزان تهاجمی بودن تومور
  • سن و وضعیت سلامتی شما
  • هدف شما از درمان

 

نظارت و تحت بررسی قرار دادن تومور مغزی مننژیوم

برای هر کسی که تومور مننژیوم دارد لازم نیست فورا درمان صورت بگیرد. اگر تومور کوچک باشد و به کندی رشد کند و علائمی ایجاد نکرده باشد نیازی به درمان نیست.

اگر برنامه ای که جراح مغز و اعصاب برای شما در نظر دارد این است که فعلا درمانی انجام ندهید و فقط وضعیت تومور تحت نظر باشد، احتمالا باید به صورت دوره ای اسکن مغزی انجام شود.

اگر جراح تومور مغزی متوجه شود تومور در حال بزرگ شدن است و نیاز به درمان دارد، چند روش درمانی مطرح میشود.

 

جراحی تومور مغزی

اگر تومور مغزی مننژیوم علائمی ایجاد کرده است و یا نشانه هایی از رشد آن دیده میشود، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.جراح برای برداشتن کامل تومور تلاش میکند اما به دلیل مجاورت پرده مننژ و تومور داخل آن با ساختارهای حساس مغز  همیشه امکان برداشتن کامل تومور وجود ندارد. در این موارد جراح هر قدر از تومور را که بتواند برمیدارد.

ادامه درمان پس از عمل جراحی مغز، بستگی به چند مورد زیر دارد:

اگر هیچ تومور مشهودی باقی نماند، شاید نیاز به درمان بیشتر وجود نداشته باشد. با این حال اسکن های دوره ای از مغز همچنان لازم است.

اگر تومور مغزی خوش خیم است و تنها درصد کمی از آن باقی مانده است ، ممکن است پزشک پیشنهاد کند تنها اسکن دوره ای انجام بدهید. در برخی موارد باقی مانده اندک تومور ممکن است با نوعی پرتو درمانی به نام رادیو جراحی استریو اِستاتیک  تحت درمان قرار بگیرد.

اگر تومور بدخیم یا غیر معمول باشد احتمال نیاز به پرتو درمانی دارید.

عمل جراحی مغز چه خطرات و عوارضی دارد؟

عمل جراحی ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد که شایعترین آن عفونت و خونریزی است.

خطرات خاص عمل جراحی مننژیوم بستگی به محل آن دارد. مثلا اگر جراحی برای برداشتن توموری انجام میشود که پیرامون عصب بینایی قرار دارد ممکن است بینایی خود را از دست بدهید. در مورد خطرات جراحی تومور مغزی با پزشک خود صحبت کنید.

 

پرتو درمانی برای درمان تومور مغزی مننژیوم

اگر طی عمل جراحی، تومور مننژیوم را نتوان کامل برداشت، ممکن است پرتو درمانی پس از آن توصیه شود و یا پرتو درمانی به جای جراحی توصیه شود. هدف از پرتو درمانی، تخریب سلولهای بدخیم باقی مانده و کاهش خطر بازگشت مننژیوم است.

در پرتو درمانی از دستگاه بزرگی استفاده میشود تا پرتوهای پرانرژی را به سلولهای تومور ساطع کرده و آنها را از بین ببرد.

پیشرفتهایی که در پرتو درمانی حاصل شده به افزایش دوز قابل استفاده تشعشع و کاهش صدمه دیدن سلولهای سالم کمک کرده است..

 

چه داروهایی برای درمان تومور مغزی مننژیوم وجود دارد؟

دارو درمانی به صورت شیمی درمانی در درمان مننژیوم به ندرت استفاده میشود اما در مواردی که عمل جراحی و پرتو درمانی موثر نبوده است، ممکن است از شیمی درمانی استفاده شود.

روش شیمی درمانی برای درمان مننژیوم مقبولیت گسترده ای ندارد اما محققان در حال حاضر روشهای هدفمندتر دارو درمانی مولکولی را بررسی میکنند.

 

درمان سنتی برای تومور مغزی مننژیوم

اگر برای درمان به دنبال روش های طب سنتی و درمانهای جایگزین هستید، توجه داشته باشید این درمانها نمیتوانند تومور مغزی مننژیوم را درمان کنند اما ممکن است برخی علائم و عوارض تومور یا درمان را کاهش دهند یا به غلبه بر استرس کمک کنند. درمانهای طب سنتی و جایگزین برای تومور مغزی عبارتند از:

طب سوزنی

هیپنوتیزم

ماساژ

مدیتیشن

موسیقی درمانی

ورزشهای آرام سازی ذهن و بدن

5/5 - (1 امتیاز)