عوارض جراحی تومور مغزی

عوارض جراحی تومور مغزی

با توجه به اینکه هر قسمت از مغز عملکرد خاصی دارد بسته به محل تومور مغزی احتمال بروز عوارض مختلف در تومورهای مختلف فرق خواهد کرد اما برخی عوارض جراحی تقریبا بین همه مشترک است و هر بیماری که تحت جراحی قرار میگیرد را تهدید میکند مانند خونریزی مغزی ، عفونت بعد از جراحی، تشنج، لخته در وریدها و آمبولی ریه که از سایر عوارض شایع تر هستند.


سایر عوارض جراحی تومور مغزی بسته به محل آن متفاوت است و گاهی نام بردن آنها هم اضطراب ایجاد میکند مثل فلج اندامها، فلج صورت، از دست رفتن بینایی، شنوایی یا بویایی، بی‌حسی بدن، اختلال تکلم، اختلال در بلع، اختلال در تنفس، دوبینی، عدم تعادل، بی‌اختیاری ادرار و … اما واقعا این اتفاقات بد تنها در درصد بسیار کمی از افراد رخ میدهد و هر کس در معرض برخی از آنها است نه همه.

دانستن اینکه بعد از جراحی تومور مغزی ممکن است اتفاق بدی رخ دهد خوب است اما نباید منجر به ترس از عمل و حتی امتناع از انجام جراحی شود. تومور مغزی خوش خیم و چه تومور مغزی بدخیم به هر حال امکان رشد دارد و ممکن است با تاخیر در عمل با توده‌ای بزرگتر مواجه شویم که خطرات بیشتری دارد. شاید باور آن سخت باشد اما تجربه من و بسیاری از همکارانم نشان داده که در واقع افرادی که با روحیه بهتر و بدون ترس با توکل به خدا و اعتماد به جراح تومور مغزی خود پا به اتاق عمل میگذارند بعید است دچار مشکل شوند و معمولا با حال خوب و بدون عارضه از بیمارستان مرخص میشوند.
نکته مهم دیگر این است که قطعا در درصدی از بیماران عوارض جراحی تومور مغزی اتفاق می‌افتد و کسی نمی تواند آن را انکار کند و اگر جراح مغز و اعصاب بگوید قطعا عمل شما بدون مشکل انجام خواهد شد یا جراح نیست یا دروغ گفته یا تا به حال عملی انجام نداده! اما از سوی دیگر اگر عارضه‌ای رخ داد به معنی شکست کامل درمان نیست و بسیاری از عوارض جراحی قابل درمان و کنترل هستند و نیاز به صبر و پیگیری دارند تا از آن‌رهایی یابیم.

 

جراح مغز و اعصاب

دکتر علیرضا طبیب خوئی

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات
– آندوسکوپی مغز و قاعده جمجمه
– جراحی تومورهای پیچیده مغزی
– جراحی های میکروسکوپی بیماریهای عروق مغز از جمله آنوریسمها و کلافه های شریانی وریدی برای درمان دائم و قطعی آنها
– جراحی باز و لیزری و درمان غیر جراحی دیسک و سایر بیماریهای ستون فقرات
– رتبه اول بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب کشور

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تلفن جهت تعیین وقت

۰۲۱-۲۲۳۸۸۳۰۱

۰۲۱-۲۲۳۸۸۳۰۲

3.3/5 - (16 امتیاز)