ورزش‌ های ویلیامز برای بهبودی دیسک کمر و کمر درد

ورزش های ویلیامز

ورزش های ویلیامز مجموعه‌ای از تمرینات فیزیکی هستند که به‌ویژه برای کاهش درد کمر و بهبود انعطاف‌پذیری ستون فقرات طراحی شده‌اند. این تمرینات که توسط دکتر پل ویلیامز معرفی شدند، شامل حرکات کششی و تقویتی خاصی هستند که بر نواحی کمری و لگنی تمرکز دارند. هدف اصلی این ورزش‌ها، تقویت عضلات پشت و شکم، بهبود وضعیت بدن، و کاهش فشار بر دیسک‌های بین‌ مهره‌ای است. انجام منظم ورزش‌ های ویلیامز می‌تواند به کاهش درد‌ های مزمن کمر کمک کرده و از بروز مشکلات جدید جلوگیری کند، همچنین به بهبود کیفیت زندگی و افزایش توانایی انجام فعالیت‌های روزمره کمک می‌کند.

دیسک کمر چیست ؟

دیسک کمر، یکی از مشکلات شایع و دردناک ستون فقرات است که ممکن است به علت فشار یا ضربه‌ های ناگهانی بر روی مهره‌های کمری، آسیب ببیند. در این حالت، ماده ژله‌ای داخل دیسک، که وظیفه آن تخمین ضربات و کاهش فشار بین مهره‌ها است، ممکن است  فشار زیاد را تحمل نکند و به سمت خارج از دیسک فشرده شود، که به عنوان “بیرون زدگی دیسک کمر ” شناخته می‌شود. این وضعیت می‌تواند منجر به درد شدید در منطقه کمر و شاید حتی اسپاسم عضلاتی در اطراف آن شود، که می‌تواند با تحریک عصب‌ های تحت فشار منجر به درد و احساس تورم در مناطق دیگر بدن نیز شود. درمان دیسک کمر معمولاً شامل مراقبت‌های خانگی، تغییرات در سبک زندگی، فیزیوتراپی، و در موارد شدیدتر، روش‌های درمانی تهاجمی مانند جراحی دیسک کمر است. این مشکل می‌تواند بر توانایی روزمره و کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد، بنابراین پیشگیری، تشخیص زودهنگام و مدیریت مناسب آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیرون زدگی دیسک می‌تواند به نخاع فشار وارد کند و یا ترشح مایع درون دیسک و تماس آن با نخاع می‌تواند منجربه احساس درد در کمر شود. گاهی نیز این فشار می‌تواند عصب سیاتیک که از کمر وارد پا می‌شود را تحت تاثیر قرار دهد و بیمار، یک درد منتشر شونده را از ناحیه کمر و لگن تا پای خود نیز احساس کند. برخی از بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در پاهای خود داشته باشند.

معرفی ورزش‌های ویلیامز برای بهبودی دیسک کمر و کمر درد

درمان‌های گوناگونی برای بهبود یا کنترل مشکلات دیسک کمر توصیه می‌شود تا این بیرون زدگی کنترل شده و درد بیمار کم شود. یکی از موثرترین روش‌ها برای کاهش درد کمر، انجام ورزش‌ های ویلیامز است. «ویلیامز» یک جراح ارتوپد بود که این ورزش‌ها را برای کاهش درد بیماران خود اصلاح و تجویز نمود.

ویلیام اعتقاد داشت که سبک زندگی امروز ما فشار زیادی بر مهره‌های ۴ و ۵ کمر وارد می‌کند و این فشار می‌تواند از مهره‌ها به دیسک وارد شود. فشار وارد بر دیسک می‌تواند آن را جابجا کرده و با خارج کردن مابع درون دیسک، نخاع را تحت تاثیر قرار دهد.

برای انجام این تمرینات به یک فضای کوچک برای دراز کشیدن و یک تشک ورزشی یا ساده نیازمند هستید. بهتر است این حرکات را روی تخت خواب انجام ندهید. ممکن است تعدادی از این تمرین‌ها توسط جراح ستون فقرات یا متخصص فیزیوتراپی برای شما تجویز شده باشد. در نظر داشته باشید که هدف از انجام ورزش‌ های ویلیامز، کاهش درد در ناحیه کمر است؛ پس در هر مرحله از تمرینات که احساس درد کردید، بهتر است تمرین را متوقف نمایید.

تمرین اول؛کشش لگن

ساده‌ترین تمرین از ورزش‌های ویلیامز، کشش لگن است. این تمرین بسیار آسان است و می‌تواند عضلات شکم به خصوص عضلات زیر شکم را تقویت کند. برای این تمرین لازم است بر روی زمین به پشت دراز بکشید. کف پاهای خود را بر روی زمین گذاشته و زانوهای خود را خم کنید. سپس عضلات شکمی خود را منقبض نمایید. در هنگام این انقباض، احساس می‌کنید که لگن جابجا شده و به سمت ناف حرکت می‌کند. این حالت انقباضی را برای ۶ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. این حرکات را می‌توانید تا ۱۵ بار تکرار نمایید.

حرکت کشش لگن در ورزش های ویلیامز

تمرین دوم؛ کشش زانو به سینه (تک پا)

هدف از این تمرین ایجاد کشش در عضلات پایین ستون فقرات است. به همان حالت قبل بر روی زمین دراز بکشید. یک پای خود را در همان وضعیت به صورت خمی‌ده به طوری که کف پا روی زمین قرار گرفته، نگه دارید. درصورتی که مبتلا به درد زانو هستید، پای ثابت را روی زمین دراز کنید. برای این کار، دستان خود را پشت ران خود قفل نمایید و سپس زانوی خود را به آرامی به سمت قفسه سینه حرکت دهید. پای خود را در همین حالت به مدت ۵ تا ۱۲۰ ثانیه نگه دارید؛ سپس با حالت قبلی بازگشته و این کار را با پای دیگر انجام دهید.

کشش زانو به سینه (تک پا) در ورزش ویلیامز

تمرین سوم؛ کشش زانو به سینه (جفت پا)

تمرین قبل را با هر دو پا انجام دهید. دستان خود را پشت ران‌ها قلاب کرده و هردو پا را به سمت قفسه سینه خود بکشید و نگه دارید. در این حالت باسن مقداری از تشک فاصله می‌گیرد. در حدود ۵ تا ۱۲۰ ثانیه بسته به میزان تحمل خود، به همین حالت باقی بمانید و سپس رها کنید.

کشش زانو به سینه (جفت پا) در ورزش های ویلیامز

تمرین چهارم؛ کرانچ

برای انجام این تمرین از سری ورزش‌های ویلیامز، در همان موقعیت قبلی قرار بگیرید. سپس پاهای خود را بالا ببرید تا ساق پا موازی با زمین قرار گرفته و زانوها زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. شکم خود را مانند تمرین اول منقبض کنید. دستهای خود را به صورت ضربدری روی شانه‌هایتان قرار دهید. همچنان که سر، گردن و ستون فقرات در یک راستا قرار گرفته، بالا تنه‌ی خود را به سمت زانوها خم کنید و سپس به حالت اول باز گردید. این حرکت را ۱۰ مرتبه تکرار نمایید. دقت کنید که به هیچ وجه چانه خود را به سمت گردن خم نکنید؛ کشش باید در ستون فقرات شما ایجاد شود.

کرانچ در حرکات ویلیامز برای دیسک کمر

تمرین پنجم؛ خم شدن بدن در حالت نشسته

بر روی یک صندلی بنشینید. کمر خود را صاف نگه داشته و به آرامی ‌بر روی پاهای خود خم شوید تا کشش را در انتهای کمر احساس کنید. چند ثانیه این کشش را نگه دارید و سپس به حالت اولیه باز گردید. می‌توانید این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار تکرار نمایید.

خم شدن بدن در حالت نشسته در ورزش های ویلیامز

تمرین ششم؛ کشش همسترینگ

برای انجام ششمین تمرین از ورزش‌های ویلیامز، روی زمین بنشینید و پاهایتان را در مقابلتان دراز کنید. از ناحیه کمر خم شده و سعی کنید انگشتان دستتان را به انگشتان پاهایتان برسانید. انگشتان پاها را به سمت خود بکشید. کمی به همین صورت ادامه دهید تا کشش خوبی را احساس کنید. در صورتی که قادر به خم شدن به اندازه‌ی کافی نیستید و دست‌هایتان، پاها را لمس نمی‌کنند، تا جایی که امکان دارد، دست‌ها را به سمت انگشتان پا بکشید.

کشش همسترینگ

تمرین هفتم؛ اسکوات

این تمرین برای بیمارانی مناسب است که تا حدودی قدرت بدنی بیشتری دارند و برخی از افراد ممکن است نتوانند آن را انجام دهند. بر روی زمین بایستید و پایتان را به اندازه فاصله‌ی شانه‌هایتان یا کمی بیشتر باز کنید. پشت خود را صاف نگه داشته و به صورتی که درحال نشستن هستید، باسن را به زمین نزدیک کنید. توجه نمایید که زانو نباید از پاها جلوتر قرار گیرد. سپس به وضعیت اولیه بازگشته و پس از ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت، حرکت را مجدد تکرار کنید.

اسکوات

تمرین هشتم؛ پل باسن

به پشت بر روی زمین دراز کشیده و مانند تمرین اول زانوهای خود را خم کرده و کف پاها را بر روی زمین قرار دهید. دست‌ها را در کنار بدن خود قرار داده و باسن را از روی زمین بلند کنید؛ به طوری که از گردن تا زانوها در یک امتداد قرار گیرد. برای ۱۰ ثانیه در این حالت باقی مانده و سپس به حالت قبل باز گردید. این حرکت را چندین بار تکرار نمایید.

پل باسن در ورزش ویلیامز

مرین نهم؛ کشش گربه‌ای

برای انجام این تمرین از ورزش‌های ویلیامز، کف دست‌ها، زانوها و انگشتان پا را بر روی زمین قرار دهید. کمر و سر باید در یک امتداد و صاف قرار گیرد. حال سعی کنید گودی کمر را به سمت پایین و بالا حرکت دهید؛ به طوری که سر به پایین و بالا خم شود. این حرکت را چند بار تکرار نمایید.

کشش گربه‌ای

تمرین دهم؛ چرخش کمر

به پشت بر روی زمین دراز کشیده و مانند تمرین اول زانوهای خود را خم کرده و کف پاها را بر روی زمین قرار دهید. سپس در حالی که بالاتنه روی زمین ثابت باقی مانده، زانوهای خود را به آرامی از سمت راست به زمین نزدیک نمایید. وقتی زانوها به زمین چسبید، به حالت اول بازگشته و این بار زانوها را به سمت چپ به زمین نزدیک کنید. در این حالت باید کشش را در راستای ستون فقرات و کمر خود احساس کنید. این حرکت را چندبار تکرار نمایید.

چرخش کمر

تمرین یازدهم؛ انعطاف پذیری پایین کمر

به پشت روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را با زانوهای خم شده مانند تمرین اول روی زمین قرار دهید. سپس شکم خود را منقبض کنید تا کمرتان به سمت بالا کشیده شده و از زمین جدا شود. این حالت را برای ۵ ثانیه نگه داشته و سپس به حالت اول باز گردید. پشت خود را صاف کرده و شکم را به سمت زمین بکشید. در همین حالت ۵ ثانیه باقی بمانید و سپس رها کنید. این حرکت را چند بار تکرار نمایید.

انعطاف پذیری پایین کمر

جمع بندی و نتیجه گیری

ورزش‌های ویلیامز به بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمر کمک می‎‌کند تا کمر درد کاهش پیدا کند. انجام این حرکات در طولانی مدت می‌تواند تا حدودی عوارض ناشی از بیماری را کاهش داده و موارد خفیف بیماری را بهبود دهد. برای دریافت تمرین‌های مناسب خود بهتر است با جراح مغز و اعصاب تهران مشورت کنید؛ چون برخی از این تمرینات ممکن است متناسب با وضعیت جسمانی شما نباشد. برخی از بیماران باید در مرحله خاصی از بیماری مانند دوران نقاهت یا هم زمان با جلسات فیزیوتراپی انجام شوند تا روند بهبود و کاهش درد را تسریع کنند. به یاد داشته باشید در صورتی که در هنگام انجام هر کدام از این تمرینات، درد شما شدت گرفت، بلافاصله تمرین را متوقف کنید؛ چون ایجاد درد، نشانه فشار بیشتر بر ستون فقرات و ناحیه آسیب دیده است.

 

منبع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Williams_Flexion_Exercises