بهترین روش درمان دیسک کمر

بهترین روش درمان دیسک کمر

دیسک کمر از مشکلات شایعی است که افراد بسیاری با آن درگیر هستند و به طور تقریبی مردان دو برابر بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. ممکن است برخی از افراد برای کاهش درد به ورزش کردن بپردازند و برخی دیگر به دارو و یا جراحی دیسک کمر روی آورند. به راستی، بهترین روش ‌های درمان دیسک کمر کدام است؟ آیا روش‌های درمانی دیگری هم وجود دارد؟ چطور و چگونه این روش‌ها انتخاب می‌شوند؟ کدام روش درمانی، ناراحتی و درد را در بیمار بهتر تسکین خواهد داد؟ لطفاً تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ تمام این سوالات را دریافت کنید.

در صورتی که ساختار طبیعی دیسک کمر از حالت طبیعی خارج شود، بیماری دیسک کمر ایجاد خواهد شد. این بیماری در مهره‌های ستون فقرات رخ می‌دهد و نقش دیسک‌ها در ستون فقرات این است که به دلیل ساختار ژله‌ای مانند، فشار مابین دو مهره را تحمل می‌کنند. اما، دلایلی از جمله افزایش سن، حرکات ناگهانی و… ممکن است به دیسک‌ها صدمه وارد کرده و آنها را از حالت طبیعی خود خارج کند. در این صورت، اعصاب نخاع می‌تواند فشرده و تحریک شود که به آن بیماری دیسک کمر گفته می‌شود. به نظر شما بهترین روش ‌های درمان دیسک کمر چیست؟ بهتر است ابتدا با علل ایجادکننده و تشدیدکننده‌ی این بیماری آشنا شوید.

اغلب اوقات این بیماری در افراد سالمند مشاهده می‌شود و در برخی موارد ممکن است آسیب وارده به ستون فقرات، منجر به بیماری دیسک کمر شود. بجز افزایش سن، مواردی از جمله جنسیت، مشاغلی که با فعالیت‌های فیزیکی سروکار دارند، افزایش وزن، مصرف دخانیات و سابقه‌ی خانوادگی این بیماری می‌تواند از علل ایجادکننده و یا تشدیدکننده‌ی این بیماری محسوب شود. جالب است بدانید که در برخی از موارد هم هیچ‌کدام از دلایل ذکرشده در بالا، در این بیماری دخیل نیستند و ممکن است بدون هیچ‌گونه علت خاصی این بیماری در برخی افراد مشاهده شود. از این‌رو، معمولاً افراد به دنبال یافتن بهترین روش ‌های درمان دیسک کمر هستند.

 

با توجه به ویژگی‌ها و شرایط متفاوت در افراد مختلف، ممکن است علائم بیماری دیسک کمر متفاوت باشد. اما، از شایع‌ترین علائم این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمردرد پی در پی که با ایستادن، حرکت و حتی عطسه بدتر شود.
  • بی‌حسی و یا تحریک عصبی
  • گرفتگی عضلات پشت بدن
  • درد سیاتیک
  • ضعف عضلات پا، بی‌حسی ساق پا و یا کاهش رفلکس در زانو یا مچ پا

درد ناشی از دیسک کمر می‌تواند به اعصاب ستون فقرات فشار وارد کند و موجب درد، ضعف و بی‌حسی در اندام‌ها شود. گاهی اوقات این علائم می‌توانند آنقدر شدید باشند که زندگی فرد را مختل کنند. اما، اغلب اوقات، مشکلات ناشی از درد دیسک کمر در عرض چند هفته خود به خود بهبود خواهند یافت. هدف اولیه‌ی درمان دیسک کمر، کمک به تسکین درد و سایر علائم ناشی از آن است. برای دستیابی به این هدف، برنامه‌ی درمانی هر بیمار باید بر اساس منبع درد، شدت درد و علائم خاصی که بیمار دارد، انتخاب شود. راهکارهای زیر می‌تواند به درمان دیسک کمر کمک کند:

الف. استراحت

یکی از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر، استراحت کردن است. استراحت، می‌تواند تورم ناشی از درد دیسک کمر را تسکین دهد. باید از انجام فعالیت‌های بدنی و سایر فعالیت‌هایی که موجب خم و راست شدن می‌شود، خودداری گردد. استراحت کوتاه‌مدت در بستر، برای ۱ تا ۲ روز مناسب است. استراحت بیشتر ممکن است موجب سفت شدن مفاصل و ماهیچه‌ها شود.

ب. کمپرس گرم و سرد

کمپرس کیسه‌ی یخ و یا حوله‌ی مرطوب گرم روی ناحیه‌ی کمر، یکی دیگر از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر است که می‌تواند در تسکین درد مناسب باشد.

ج. دارودرمانی

دارودرمانی می‌تواند یکی از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر باشد. مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، استامینوفن ساده و کدئین‌دار و یا ناپروکسن می‌تواند در کاهش تورم و تسکین درد موثر باشند. بهتر است با نظر جراح ستون فقرات این داروها مصرف شوند. استفاده‌ی طولانی‌مدت این داروها می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی یا خونریزی را افزایش دهد. همچنین، ممکن است جراح دیسک کمر داروهای شل‌کننده‌ی عضلانی را برای کاهش اسپاسم عضلانی تجویز کند. داروهای ضددرد عصبی، مانند آمی‌تریپتیلین، دولوکستین، گاباپنتین، پره‌گابالین و ترامادول نیز گزینه‌های درمانی مناسبی برای کاهش درد آسیب عصبی محسوب می‌شوند.

د. فیزیوتراپی

فیزیوتراپی جزو یکی از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر محسوب می‌شود. انجام برخی از حرکات ورزشی برای درمان دیسک کمر می‌تواند علائم درد دیسک کمر را بهبود بخشد. فیزیوتراپیست؛ می‌تواند در انتخاب برنامه‌ها و حرکات ورزشی کمک کند. برنامه‌های فیزیوتراپی شامل: انجام تمرینات کششی برای انعطاف‌پذیری عضلات، یوگا و تمرینات هوازی مثل پیاده‌روی، ماساژ، اولتراسوند درمانی و تحریک الکتریکی عضلات است.

 

ه. سایر اقدامات دارویی

در صورتی‌که استراحت، مسکن‌ها و فیزیوتراپی به تسکین درد کمک نکنند، پزشک می‌تواند داروهای استروئیدی را به فضای اطراف عصب نخاعی تزریق کند که به این عمل، تزریق اپیدورال گفته می‌شود. استروئیدها می‌توانند به کاهش تورم، حرکات بهتر و کاهش درد ناشی از دیسک کمر کمک کنند.

و. عمل جراحی

اکثر افراد مبتلا به درد دیسک کمر نیازی به جراحی ندارند و مواردی که در بالا ذکر گردید به بهبود علائم کمک می‌کنند. اما، اگر با روش‌های بالا، درد تسکین نیافت، جراحی ممکن است گزینه‌ی مناسبی باشد. در صورتی‌که فرد علاوه بر عدم بهبود درد، در ایستادن یا راه رفتن مشکل داشته باشد و یا نتواند روده یا مثانه‌ی خود را کنترل کند، جراحی روش مناسبی است. حتی ممکن است برای برخی از بیماران، جراحی زودهنگام از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر باشد.

اغلب، برای یافتن بهترین روش‌های درمان دیسک کمر، از ترکیب درمان‌ها، طی فرآیند آزمون و خطا استفاده می‌شود. به عنوان مثال، مصرف داروها برای کاهش درد کمر، می‌تواند به بیماران کمک کند تا درمان‌های دیگر مانند فیزیوتراپی را بهتر تحمل کنند.

یافتن بهترین روش‌های درمان دیسک کمر، وابسته به نوع درد، مکان درد، خود فرد و همچنین بسته به شدت درد و نوع علائم، متفاوت خواهد بود. هر فردی می‌تواند به کمک پزشک خود بهترین راه درمانی خود را انتخاب کرده و میزان بهبودی خود را ارزیابی نماید.