تومورهای ستون فقرات

شبانگاهی در پشت و کمر، تشدید درد با هر جابجایی، کاهش وزن و به تدریج ضعف در پاها و ناتوانی در راه رفتن و در نهایت اشکال در کنترل ادرار و مدفوع این شایعترین سناریو در بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم ستون فقرات است و در بین این تومورها شایعترین آن متاستاز یا همان انتشار تومور بدخیم از منطقه دیگر به ستون فقرات میباشد.

تومور های ستون فقرات

در بسیاری از بیماران، از قبل تشخیص تومور بدخیم در سایر نواحی بدن برای آنها داده شده است و بعد دچار علایم مذکور میشوند و به جراح مغز و اعصاب مراجعه میکنند، و بسیاری نیز برای اولین بار بعد از انتشار تومور به ستون فقرات متوجه بدخیمی در قسمت دیگری از بدن میشوند. این بدخیمی اولیه معمولآ در ریه،  پروستات یا پستان قرار دارد.
گردن درد ، پشت یا کمر درد در این بیماران بر خلاف مبتلايان به آرتروز که در طول روز و در زمان فعالیت درد دارند، در حالت خوابیده در شب ایجاد میگردد و حتی بیمار را ازخواب بیدار میکند و روز به روز بدتر میشود. اگر بیمار به آن بی توجهی کند درد تشدید شده و با تخریب مهره و منتشر شدن تومور به داخل کانال نخاعی ضعف در پاها و اختلال کنترل ادرار و مدفوع بروز میکند. اما وقتی بیماری به این مرحله رسید، هم درمان مشکل خواهد بود و هم بازگشت قدرت پاها و توانایی راه رفتن زیر سوال خواهد رفت. معمولآ این بیماران نیازمند دریافت داروهای ضد درد قوی و انجام جراحی برای ایجاد استحکام در مهره ای که با تومور تخریب شده هستند که این کار با قرار دادن پروتزهایی در ستون فقرات طی جراحی ستون فقرات انجام میگیرد؛ بعلاوه لازم است فشار تومور نیز با تخلیه آن از روی نخاع برداشته شود. اما علیرغم درمان جراحی لازم است بیمار تحت پرتودرمانی نیز قرار گیرد و بعد باید درمان تومور بدخیمی که منشا اولیه بوده دنبال شود. در اکثر موارد طول عمر این بیماران بیشتر مرتبط با وسعت انتشار تومور اولیه به ارگانهای حیاتی مثل ریه و کبد است و البته در صورتی که بدخیمی نه تنها به ستون فقرات و بلکه به سایر استخوانهای بدن هم منتشر شده باشد، درد بیمار شدیدتر، درمان مشکل تر و نتیجه درمان ضعیف تر خواهد بود.
اما تومورهایی هم هستند که خوش خیم یا بدخیم از خود مهره یا نخاع منشآ میگیرند.  علایم کلی بسیاری از این تومورها نیز مشابه علایمی است که ذکر شد ولی نکته مثبت در این است که با درمان مناسب شامل جراحی، با یا بدون پرتودرمانی، میتوان امید به بهبودی کامل داشت و نیازی به درمان تومور بدخیم دیگری در نقاط دیگر بدن نیست.
در پایان لازم به ذکر است که نباید از هر دردی در ستون فقرات یا سایر نقاط بدن ترسید ولی درد یک نشانه است و در صورت ادامه دار شدن، بی توجهی به آن میتواند سبب پشیمانی گردد. بسیاری از ما درد کمر یا گردن رابه دنبال فعالیت سنگین یا با افزایش سن تجربه میکنیم اما این دردها معمولآ با استراحت بهبود نسبی می یابند؛ هرگز نسبت به دردی که شما را از خواب بیدار میکند بی تفاوت نباشید چرا که مرحله بعدی میتواند ناتوانی در راه رفتن و کنترل ادرار و مدفوع باشد،  عوارضی که شاید با هیچ درمانی برطرف نشوند.

3.2/5 - (30 امتیاز)