متاستاز مغزی چیست

متاستاز مغزی چیست

متاستاز مغزی چیست ؟ سرطان و بدخیمی به معنی انتشار خارج از کنترل و تهاجم به بافتهای سالم بدن از سوی سلولهایی است که یک تومور بدخیم را ایجاد کرده اند. سرطان میتواند تقریبا از هر کدام از سلولهای بدن در هر نقطه‌ای آغاز شود. ابتدا سلولها رشد و تکثیر خارج از کنترل پیدا میکنند و توده‌ای را ایجاد می‌نمایند و بعد به تدریج به بافتهای سالم مجاور حمله کرده و آنها را آسیب میزنند و در مرحله بعد هم از طریق جریان خون یا لنف به مناطق دوردست بدن منتشر میشوند که به این اتفاق “متاستاز” می‌گویند.


مغز هم یکی از مقاصد حرکت و جایگزینی سلول های سرطانی می‌تواند باشد. در بسیاری موارد، متاستاز به مغز به صورت متعدد رخ می‌دهد؛ به این معنی که معمولاً چند نقطه از مغز همزمان درگیر می شوند. این‌که منشاء اصلی متاستاز یا همان تومور اولیه کدام بافت بدن است یکی از فاکتورهای تعیین کننده و مهم در پیش‌آگهی و شانس بهبودی بیمار خواهد بود. سن بیمار، شرایط فیزیکی، متاستاز به سایر نقاط بدن و میزان آسیب بافت مغزی توسط متاستاز هم از جمله موارد دیگر تعیین کننده در عاقبت بیمار هستند.
اما از سوی دیگر بروز متاستاز مغزی به معنی ناتوانی در درمان متاستاز مغزی نیست در بسیاری از موارد متاستاز به مغز قابل درمان هستند و حتی سرنوشت بیمار و شانس رهایی از سرطان و طول عمر متاستاز مغز بیشتر به متاستاز به سایر نقاط بدن و شدت گسترش تومور در کل بدن وابسته است. در واقع برای درمان تومور مغزی گزینه های نسبتاً خوبی در دسترس بوده و متاستاز های بزرگ و خصوصاً با تعداد کم کاندید بسیار خوبی برای جراحی تومور مغزی هستند. در اکثر موارد جراحی این تومورها با عوارض زیادی همراه نیست و جراح مغز و اعصاب که مهارت و تجربه در انجام اینگونه عمل‌ها را داشته باشد می تواند با خارج کردن تومور متاستاز کرده در واقع مغز بیمار را پاک نماید؛ گرچه همواره احتمال وجود متاستاز های کوچک که در ام آر آی قابل دیدن نیستند هم وجود دارد. به این دلیل حتی پس از جراحی موفق خارج کردن تومور معمولاً لازم است کل مغز هم پرتودرمانی شود.
در مورد متاستاز های کوچک و متعدد که امکان جراحی همه آنها وجود ندارد صرفاً پرتو درمانی در بسیاری از موارد موفقیت آمیز بوده و تومور را کنترل می نماید. گزینه مفید و موثری برای درمان متاستاز های مغزی وجود دارد که به آن گامانایف یا “چاقوی گاما” می‌گویند. در این روش، اشعه گاما به صورت متمرکز روی منطقه متاستاز تابانیده می شود و گویی که به کمک این اشعه می توان جراحی انجام داد. و البته محدودیت این روش درمانی هم در متاستاز های بزرگ است.
در مجموع باید گفت که متاستاز مغزی در بسیاری موارد قابل درمان بوده و با انجام جراحی که بهترین روش پاکسازی منطقه دچار تومور مغزی به حساب می‌آید و پس از آن پرتو درمانی می توان از سلامت مغز اطمینان نسبتاً خوبی حاصل کرد.

4.7/5 - (3 امتیاز)