پارکینسون

 

برای بسیاری از شما پیش آمده که با فردی مواجه شوید که به دلیل لرزش دست برای انجام کارهای روزمره با مشکل مواجه است.برای چنین بیمارانی حتی خوردن غذا و پوشیدن لباس و سایر مراقبتهای فردی هم دشوار است. گرچه همه افرادی که لرزش دست دارند به بیماری پارکینسون مبتلا نیستند اما برای بسیاری از آنها این تشخیص داده شده و تحت درمان میباشند.  از ویژگیهای دیگر بیماری پارکینسون،  کندی حرکات،  چه در صورت و چه در اندامها و اختلال در راه رفتن است.

پارکینسون

پس از تشخیص این بیماری توسط همکاران محترم داخلی مغز و اعصاب، درمان دارویی برای کنترل علایم این بیماران آغاز میشود. اما میزان پاسخ به درمان دارویی و روند پیشرفت بیماری در همه یکسان نیست. در برخی از بیماران این بیماری بعد از چند سال آنقدر پیشرفت میکند که فرد برای کنترل علایم نیاز به مصرف تعداد زیادی دارو با فواصل کوتاه در طول روز دارد و علیرغم آن مکررآ با گذشت زمان کوتاهی از مصرف قرص دوباره لرزش بیمار باز میگردد تا نوبت بعدی مصرف دارو فرا برسد… اما امروزه این پایان راههای درمانی نیست.
در مغز ما در هر لحظه هزاران پیام الکتریکی بین نقاط مختلف رد و بدل میشود و اشکال در تولید و ارسال این پیامها علت ایجاد بیماریهایی مثل پارکینسون است. سالهاست که در دنیا روشی برای جایگزینی تولید این پیامهای الکتریکی ابداع شده که شامل وارد کردن “الکترود” یا به عبارت ساده تر سیمی است به داخل مغز که با ایجاد یک جریان الکتریکی کوچک تا حدودی عمل برخی سلولهای از کار افتاده را برای تولید پیامهای الکتریکی انجام میدهد. خوشبختانه چند سال است که این جراحی منحصر به فرد در کشور ما نیز به بهترین شکل ممکن انجام میشود و تعداد زیادی از بیماران را نجات میدهد.
قرار دادن این الکترود داخل نقطه خاصی از مغز عمل بسیار ظریف و همراه با محاسبات دقیق است. انتهای دیگر این الکترود از جمجمه خارج و از زیر پوست عبور داده شده و به یک باطری جهت تولید جریان الکتریکی متصل میگردد. با روشن کردن باطری و برقراری جریان الکتریکی،  علایم بسیاری از بیماران تخفیف یافته و نیاز آنها به مصرف دارو کاهش و یا حتی قطع می شود.
اینکه کدام بیمار برای این جراحی مناسب است و پاسخ خوبی به آن خواهد داد شامل عوامل متعددی میشود که توسط تیم جراحی شامل جراح مغز و اعصاب، متخصص داخلی مغز و اعصاب، روانپزشک و متخصص بیهوشی تعیین میگردد؛ چراکه پاسخ درمانی همه بیماران به این جراحی یکسان نیست. انتخاب درست بیماری که کاندید مناسب جراحی است و انجام ظریف و دقیق این جراحی، بیماران زیادی را به زندگی باز میگرداند مثل خطاطی که بعد از سالها از دست دادن شغل و علاقه خود، دوباره قلم تراشید و شروع به نگارش کرد…

3.1/5 - (11 امتیاز)