دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب

دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب

افرادی که از اختلالات مغزی از جمله تومور مغزی ، دیسک کمر، دیسک گردن و … رنج می‌برند یا علائمی را تجربه می‌کنند که ممکن است نشان‌دهنده‌ی مشکلات عصبی باشد، ممکن است نیاز مراجعه به جراح مغز و اعصاب را در خود حس کنند. این پزشکان، اختلالات مغزی و اختلالات مربوط به سیستم عصبی را تشخیص داده و آن‌ها را و درمان می‌کنند. جراحان مغز و اعصاب موفق، نه تنها در زمینه‌ی کاری خود دارای تخصص و آموزش هستند، بلکه باید ویژگی‌های فردی و حرفه‌ای خاصی نیز داشته باشند تا به عنوان بهترین جراح مغز و اعصاب و یا به عبارتی دکتر پنجه طلا شناخته شوند!

دکتر علیرضا طبیب خوئی جراح مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب کیست؟

تخصص در زمینه‌ی مغز و اعصاب و به ویژه جراحی مغز و اعصاب ، زمینه‌ی گسترده‌ای در پزشکی است که زیرشاخه‌های مختلفی دارد. جراح مغز و اعصاب، پزشک متخصص آموزش ‌دیده‌ای است که عارضه‌های مرتبط با سیستم عصبی را تشخیص داده و درمان می‌کند. جراحان مغز و اعصاب بر روی سیستم عصبی جراحی انجام می‌دهند؛ اما می‌توانند درمان‌های غیرجراحی نیز ارائه دهند و معمولاً قبل از پیشنهاد جراحی، روش‌های درمانی غیر جراحی مانند داروها، تزریق استروئیدها و فیزیوتراپی‌ها را به بیمار توصیه کرده‌اند. جراح مغز و اعصاب، پزشکی است که در تشخیص و درمان اختلالات سیستم عصبی مرکزی و محیطی با جراحی اقدام می‌کند. از جمله عارضه‌هایی که در حیطه درمان جراح مغز و اعصاب است، می‌توان به انواع ناهنجاری‌های مادرزادی، ضربه مغزی، توده‌های مغزی، خونریزی مغزی، اختلالات عروقی، عفونت‌‌های مغز یا ستون فقرات، سکته مغزی یا بیماری‌‌های تحلیل برنده‌ی ستون فقرات مانند تنگی کانال نخاعی، دیسک‌های ستون فقرات، ‌رگ‌های خونی، غشاهای محافظ و بافت‌های نرم اشاره کرد.

جراح مغز و اعصاب

تفاوت بین متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب، پزشکی است که شرایط مختلفی را که بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد، تشخیص داده و درمان می‌کند؛ ولی عمل جراحی انجام نمی‌دهد. جراح مغز و اعصاب بیماری‌های سیستم عصبی را از طریق شیوه‌های جراحی و غیرجراحی تشخیص داده و درمان می‌کند. اگر شرایط پزشکی یا آسیبی بر سیستم عصبی وارد شود، برای ارزیابی و تشخیص به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌شود. اگر متخصص مغز و اعصاب نیاز به جراحی را تشخیص دهد، برای مشاوره پزشکی و درمان، بیمار به جراح مغز و اعصاب ارجاع داده می‌شود.

برخی از رشته‌های فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب

برخی از رشته‌های فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب عبارتند از:

 • جراحی عروق مغزی
 • نورو رادیولوژی
 • جراحی اندوواسکولار
 • جراحی صرع
 • جراحی مغز و اعصاب عملکردی
 • نوروآنکولوژی
 • جراحی مغز و اعصاب کودکان
 • جراحی ستون فقرات
 • و…

جراح مغز و اعصاب چه می‌کند؟

جراحان مغز و اعصاب می‌توانند جراحی‌های پیچیده‌ای را در ستون فقرات و مغز انجام دهند. برای مثال اگر فردی دچار کمردرد مزمن باشد، جراح مغز و اعصاب ممکن است ابتدا داروهای ضدالتهابی و یا فیزیوتراپی را توصیه کند. اگر درد تسکین نیافت، در صورت امکان، ممکن است جراح مغز و اعصاب، جراحی را توصیه کند. بهترین جراح مغز و اعصاب پزشکی است که در چندین تکنیک جراحی و مهارت داشته باشد. از جمله: جراحی باز، جراحی کم‌تهاجمی، جراحی آندوسکوپی، میکروسرجری، رادیوسرجری، جراحی اندوواسکولار و روش‌های مداخله‌ای درد مزمن. همچنین، باید در زمینه‌ی تجویز آزمایشات موردنیاز برای تشخیص و درمان بیماری‌های عصبی آموزش‌های کامل را سپری کرده باشند. همچنین، باید در تجزیه و تحلیل سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری)، اسکن ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)، اسکن PET (توموگرافی گسیل پوزیترون)، مگنتوآنسفالوگرافی (MEG) و الکتروانسفالوگرام (EEG) مهارت داشته باشد.

بیماری های مربوط به جراح مغز و اعصاب

شایع‌ترین شرایط عصبی که جراحان مغز و اعصاب آن را درمان می‌کنند؟

برخی از شایع‌ترین شرایط عصبی که جراح مغز و اعصاب درمان می‌کنند عبارتند از: تومورهای مغزی، سندرم تونل کارپال، نشت مایع مغزی نخاعی (CSF)، درد مزمن در پشت یا گردن، بیماری‌های مادرزادی مغز مانند ناهنجاری‌های کیاری و کیست‌های عنکبوتیه، شرایط مادرزادی ستون فقرات مانند اسپینا بیفیدا و طناب نخاعی متص، فتق دیسک، هیدروسفالی، آنوریسم مغزی، مشکلات مربوط به عصب سیاتیک، اختلالات تشنجی مانند صرع، خارهای استخوانی ستون فقرات (استئوفیت)، تنگی کانال نخاعی، شکستگی ستون فقرات، تومورهای ستون فقرات، ناهنجاری‌های ستون فقرات مانند اسکولیوز و اسپوندیلولیستزیس، صدمات تروماتیک سر، مغز، گردن یا ستون فقرات.

انواع جراحی‌هایی که جراحان مغز و اعصاب انجام می‌دهند؟

جراحان مغز و اعصاب بسته به بخشی از سیستم عصبی، بافت‌هاو ساختارهای حمایت‌کننده‌ای که تحت تأثیر قرار گرفته است، چندین نوع جراحی را انجام می‌دهند. انواع جراحی مغز عبارتند از: حذف لخته خون، ترمیم آنوریسم، حذف تومور، توقف خونریزی مغزی، ترمیم تروما، قرار دادن شَنت و…

دکتر علیرضا طبیب خوئی - جراح تومور مغزی

انواع جراحی اعصاب محیطی عبارتند از: آزادسازی تونل کارپال، آزادسازی عصب اولنار و تحریک عصب واگ. انواع جراحی ستون فقرات عبارتند از: رادیوسرجری ستون فقرات استریوتاکتیک، دیسککتومی، لامینکتومی، همجوشی ستون فقرات، ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی، تثبیت و بازسازی ستون فقرات.

خصوصیات دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب

دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب، پزشکی است که دانش کاملی از آناتومی و سیستم اعصاب مرکزی و تکنیک‌های جراحی داشته باشد. مهارت عالی و هماهنگی منحصر به فرد میان دست‌ها و چشم‌ها، از مهم‌ترین مهارت‌های این متخصصان است. همچنین، داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی، توانایی انجام کار در شرایط سخت به لحاظ ذهنی و تحمل استرس در شرایط خاص از دیگر ویژگی‌های مهمی است که بهترین جراحان مغز و اعصاب باید داشته باشند. برای جستجوی بهترین جراح مغز و اعصاب و یا بهترین مرکز درمانی در زمینه‌ی مغز و اعصاب، لازم است تا به یک سری پارامترهای مهم توجه شود که در ادامه به مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم. در صورتی که پزشک و یا مراکز درمانی، بیشترین امتیاز از موارد زیر را کسب کنند، به عنوان بهترین مرکز درمانی و یا بهترین جراح مغز و اعصاب مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

پنجه طلا کیست

تجربه و تخصص:

توانایی و تخصص دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب، از جمله مهم‌ترین موارد انتخاب است. بهترین جراح مغز و اعصاب باید تخصص و تجربه‌ی لازم را در خصوص جراحی و روش‌های درمانی مختلف داشته باشد، آموزش‌های لازم را در این زمینه سپری کرده باشد و تجربه‌ی درمان بیماران مختلف با جراحی‌های مشابه را داشته باشد. تمرین، مهارت، دانش و تجربه‌ی جراح، نقش مهمی در بهبود شرایط بیمار دارد. اگر در جستجوی بهترین جراح مغز و اعصاب هستید، توجه به این پارامتر، بسیار مهم است. به عبارت دیگر، دانش و تخصص در کنار مهارت جراحی از مهم‌ترین پارامترها در انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب است.

توجه و دقت به جزئیات:

دقت و توجه به جزئیات، دو مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب است. جراحان مغز و اعصاب باید از مهارت دست بالایی برخوردار باشند تا بتوانند اعمالی از قبیل بستن گره‌های جراحی یا قرار دادن گیره‌های آنوریسم را به خوبی انجام دهند. از آنجایی که اکثر جراحان مغز و اعصاب هر هفته زمان مشخصی را در اتاق عمل می‌گذرانند، در نتیجه بسیار مهم است که به جزئیات توجه کنند، هماهنگی عالی داشته باشند و بتوانند روش‌های خاصی را با مهارت و دقت انجام دهند. توجه به شرح حال بیمار و شرایط و علائمی را که عنوان می‌کند، بسیار مهم است. بهتر است تمام موارد مهمی را که بیمار عنوان می‌کند، در پرونده‌ی پزشکی او درج شود تا امکان ارائه‌ی بهترین روش تشخیصی و درمانی فراهم شود.

مدیریت استرس:

حرفه‌ی جراحی مغز و اعصاب می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد و به تمرکز بالا و توانایی انجام کار تحت فشار نیاز دارد. در اغلب موارد، جراحان مغز و اعصاب بیشترین مسئولیت پرونده‌ی پزشکی بیماران را عهده‌دار هستند و با بیمارانی کار می‌کنند که دارای اختلالات و شرایط مختلفی هستند که برخی از آن‌ها می‌تواند تهدید‌کننده‌ی زندگی آن‌ها باشد. در نتیجه، جراحان مغز و اعصاب نه تنها باید استرس شغلی را کنترل کنند، بلکه باید به طور مؤثر استرس عاطفی را که اغلب ذاتی شغلشان است، مدیریت کنند.

توانایی حل مسئله و جمع‌آوری اطلاعات:

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب، توانایی کسب داده‌های علمی و استفاده از آن‌ها جهت معاینات بهتر بیمار و انجام تحقیقات جدید در این زمینه است. جراحی مغز و اعصاب به طور مداوم در حال پیشرفت و تکامل است؛ بنابراین بسیار مهم است که جراحان مغز و اعصاب از پیشرفت‌های اخیر در جراحی و تحقیقات مطلع باشند. مطالعه‌ی مجلات علمی معتبر، شرکت در کنفرانس‌های حرفه ای یا شرکت در دوره‌های آموزش مداوم که توسط مراکز پزشکی و دانشگاه‌های مختلف در سطح کشور برگزار می‌شود، می‌تواند در بروزرسانی علمی آن‌ها موثر باشد.

بیان همدلی و شفقت برای بیماران:

بهترین جراح مغز و اعصاب، فردی دلسوز است که توانایی نشان دادن همدلی با بیمار را دارد. در عین حال، آن‌ها باید بتوانند مرزهای حرفه‌ای خود را حفظ کنند و از هم‌ذات پنداری بیش از حد با بیماران خودداری کنند. اینکه همیشه بتوان نسبت به بروز واکنش عاطفی نسبت به وضعیت یا علائم بیمار جلوگیری کرد، برای جراحان مغز و اعصاب کار آسانی نیست و می‌تواند خط دشواری برای پیمایش باشد. برای موفقیت در این شغل، جراحان مغز و اعصاب باید بتوانند نگرانی و مراقبت از بیماران را بدون آن‌که تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت روان و رفاه آن‌ها داشته باشد، نشان دهند. ایجاد شبکه‌ی حمایتی شخصی قوی و شرکت در فعالیت‌‌های کاهش استرس مانند ورزش یا سایر سرگرمی‌ها در زمان استراحت، می‌تواند مفید باشد.

نحوه‌ی برخورد:

یکی دیگر از ویژگی‌های ضروری بهترین جراح مغز و اعصاب، برخورداری از مهارت‌های ارتباطی عالی است. پزشک باید توانایی توضیح شرایط پزشکی بیمار، توضیح مشکلات بیمار و ارائه‌ی راهکارهای درمانی را داشته باشد. هر گونه خطرات مرتبط با جراحی، مزایا یا معایب انتخاب یک روش نسبت به روش دیگر را توضیح دهد تا بیمار بتواند با اعتماد به پزشک، مشکلات و نگرانی‌های احتمالی خود را بیان کند. اخلاق پزشکی حکم می‌کند تا جراح برخورد مناسبی با مراجعه‌کنندگان داشته باشد. برقراری ارتباط اجتماعی خوب و تعامل با بیماران، باعث می‌شود تا پزشک از شرایط حال بیمار دقیق‌تر مطلع شود و در شرایط سخت قابلیت حل مساله و تصمیم‌گیری داشته باشد.

صداقت:

صادق بودن با بیمار و همراهانش در خصوص شرایط پزشکی، بسیار مهم است. در حقیقت، بهترین جراح مغز و اعصاب پزشکی است که در مورد شرایط و گزینه‌های درمانی بیمار صادقانه و با صراحت برخورد کند. البته، این موضوع و این صفت مثبت پزشکی، هرگز به معنای ایجاد رعب و وحشت در بیمار نیست؛ بلکه هدف آگاهی بیمار و اطرافیان او از شرایط، نحوه‌ی بهتر مدیریت بیماری، اطلاع از روش‌های درمانی موجود و در یک کلام پیگیری بهتر درمان است.

نتایج کارهای قبلی:

بهتر است جراحان مغز و اعصاب، سوابق جراحی و درمانی موفق خود را به طور صریح و به صورت آماری در سایت مطب و یا کلینیک منتشر کنند. دسترسی به این اطلاعات به بیماران و همراهان او کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را در انتخاب جراح مغز و اعصاب داشته باشند. بهترین جراح مغز و اعصاب، فردی است که در پاسخ به پرسش‌ها یا رفع هر گونه شک و تردیدی که ممکن است در مورد روش جراحی برای بیمار وجود داشته باشد، هرگز دریغ نخواهد کرد.

دارای روحیه‌ی تیمی و داشتن تیم پزشکی موفق:

در صورتی که فردی مبتلا به چندین بیماری زمینه‌ای مختلف برای مثال دیابت، بیماری قلبی، کم کاری تیروئید و… باشد، بهتر است جراح مغز و اعصاب با سایر متخصصان پزشکی همکاری داشته باشد. بهترین جراح مغز و اعصاب، پزشکی است که روحیه‌ی تیمی عالی با سایر متخصصان مختلف پزشکی دارد و تلاش می‌کند تا برای نجات جان بیمار خود و ارائه‌ی بهترین راهکارهای درمانی و مراقبتی، تیم موفقی از پزشکان را تشکیل دهد.

روش‌های تشخیصی و درمانی:

جراحی، شیوه‌ی درمانی رایج برای درمان اغلب تومورهای مغزی است و حتی در برخی موارد، به عنوان تنها راهکار درمانی محسوب می‌شود. بهترین جراح مغز و اعصاب، پزشکی است که با توجه به شرایط بیمار و نوع مشکلات موجود در زمینه‌ی سیستم اعصاب مرکزی، اقدام به ارائه‌ی راهکار درمانی و جراحی مناسب، نماید. علاوه بر این، تسلط پزشک در تفسیر دقیق روش‌‌های تشخیصی از جمله PET، MRI و CT-Scan بسیار مهم است.

وضعیت اتاق عمل:

یکی از موارد مهمی که جراحان و بهترین کلینیک‌های مغز و اعصاب باید به آن توجه کنند، وضعیت امکانات و تجهیزات اتاق عمل است. کادر جراحی و متخصصان باید به لحاظ علمی و عملی تجربه‌ی لازم برای همکاری با جراحان مغز و اعصاب را داشته باشند. رعایت بهداشت محیط، استریل بودن لوازم و تجهیزات، مجهز بودن اتاق به تجهیزات پزشکی جدید و استفاده از فناوری‌های نوین در زمینه‌ی جراحی از جمله دیگر موارد مهم است.

کیفیت محیط:

بسیاری از مراجعه‌کنندگان به کیفیت محیط مطب و یا کلینیک توجه می‌کنند. محیطی که بهترین جراح مغز و اعصاب در آن فعالیت دارد باید حداقل امکانات رفاهی لازم از جمله صندلی‌های مناسب برای نشستن مراجعه‌کنندگان در اتاق انتظار، سرویس بهداشتی مناسب، بهداشت محیط و… را فراهم نمایند.

نحوه‌ی نوبت‌دهی:

از جمله مواردی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان ممکن است در انتخاب مراکز درمانی به آن توجه کنند، امکان نوبت‌دهی منظم در مطب و یا کلینیک است. توجه و مدیریت صحیح در نوبت‌دهی و پذیرش بیماران، به ویژه در مورد افرادی که از راه دور به پزشک مراجعه می‌کنند، در تامین رفاه حال عمومی مراجعه‌کنندگان بسیار مهم است.

آگاهی از فناوری‌های جدید:

از خصوصیات بهترین جراح مغز و اعصاب، برخورداری از دانش روز پزشکی به ویژه اطلاع از فناوری‌های اخیر و روش‌های درمانی جدید است تا شانس موفقیت جراحی و بهبودی بیمار هر چه بیشتر افزایش یابد یا جراحی در مدت زمان کوتاه‌تری انجام شود و یا اینکه توان‌بخشی بیمار بعد از انجام جراحی، سرعت مطلوب و قابل قبولی داشته باشد.

قرارداد با بیمه‌های مختلف:

با توجه به هزینه‌های بالای جراحی، بهتر است جراح مغز و اعصاب و یا مراکز درمانی با بیمه‌های درمانی مختلف، قرارداد داشته باشند. این موضوع برای بسیاری از مراجعه‌کنندگان مهم است. در صورت قرارداد با بیمه‌های مختلف، بخشی از هزینه‌های بالای جراحی را بیمه تقبل خواهد نمود و قدری از فشار مالی مراجعه‌کنندگان کاسته خواهد شد. البته قرارداد با بیمه‌های مختلف، هرگز به معنای مهارت پزشک و دانش او برای حل مشکلات بیماران نیست. لذا، بهتر است برای انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب ابتدا به اولویت‌های مهم‌تری که در بالا به آنها اشاره شد، توجه شود.

چه زمانی باید به دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب مراجعه کرد؟

همانطور که گفته شد، در صورتی که متخصص مغز و اعصاب لازم بداند ارجاع بیمار به جراح مغز و اعصاب انجام می‌شود؛ اما اگر فردی مبتلا به بیماری عصبی باشد و لازم باشد تا مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد، مراجعه به جراح مغز و اعصاب می‌تواند موثر باشد. همانطور که گفته شد، این متخصصان باید دانش گسترده‌ای در زمینه‌ی مغز، سیستم عصبی مرکزی، سیستم عصبی محیطی و ستون فقرات و شرایطی که می‌توانند بر آن‌ها تأثیر بگذارند، داشته باشند تا بتوانند بهترین اقدامات درمانی لازم را ارائه دهند.

اقدامات لازم برای قرار ملاقات با دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب

همانطور که مراجعه به دکتر پنجه طلا جراح مغز و اعصاب مهم است، نحوه‌ی مراجعه‌ی بیمار به پزشک جهت برخورداری از بهترین خدمات و کسب بهترین نتایج درمانی نیز ضروری است. برای اینکه مراجعه‌کنندگان بیشترین بهره را از قرار ملاقات با جراح مغز و اعصاب ببرند، بهتر است اقدامات زیر را انجام دهند:

 • فهرستی از مهم‌ترین مسائلی که باید با جراح مغز و اعصاب در میان گذاشته شود، تهیه کنند.
 • در مورد هر گونه تغییر در سلامت کلی با پزشک صحبت نمایند.
 • در مورد بروز هر گونه علائم جدید یا تغییرات در علائم موجود یا علائم قبلی با پزشک گفتگو کنند.
 • نتایج آزمایشات قبلی از جمله تصویربرداری‌های مختلف، آزمایش خون و… که اخیراً انجام شده است را به همراه داشته باشند.
 • فهرستی از تمام داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنند، تهیه نمایند. برای مثال: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و هر گونه ویتامین، مکمل و محصولات گیاهی.
 • فهرستی از موارد مختلفی که به آن‌ها آلرژی‌ دارند، تهیه کنند.
 • در جلسه‌ی ملاقات با پزشک مراجعه‌کننده و یا همراه او، موارد مهمی که پزشک عنوان می‌کند را یادداشت‌برداری کنند.