پیچ گذاری ستون فقرات,درست یا اشتباه ؟

پیچ گذاری ستون فقرات-جراحی ستون فقرات

پیچ گذاری ستون فقرات,درست یا اشتباه ؟

حدود سه هفته قبل در کلینیک مشغول ویزیت بودم که یکی از دستیارانم بیماری را با کمر درد جهت تصمیم گیری درباره نوع درمان به من معرفی کرد.


خانمی میانسال که مدتها از درد کمر رنج میبرد و به سختی میتوانست نشستن روی صندلی را تحمل کند. پس از تنها چند کلمه صحبت درباره نوع درد و طول مدت آن پرسید:
“آقای دکتر من دیسک کمر چهار و پنج دارم و باید عمل کنم، شما عمل منو انجام میدید؟”
در حالی که زیر نور پنجره نگاهی به ام آر آی می انداختم جواب دادم:
“اگر بعد از انجام معاینه و بررسی کامل به این نتیجه رسیدم که چاره‌ای جز جراحی دیسک کمر وجود نداره بله حتما، چرا که نه؟!”
بلافاصله پرسید:
“پلاتین هم برام میذارید؟”(پیچ گذاری ستون فقرات)
تعجب کردم، واضح بود که یا یکی از همکارانم پیشنهاد استفاده از پروتز را در جراحی به او داده یا با مطالعه در اینترنت اطلاعاتی بدست آورده.
نگاه دیگه ای به ام آر آی انداختم وجواب دادم:
“برای شما یک جراحی کوتاه خارج کردن دیسک بیرون زده کافیه و اقدام دیگه ای لازم نیست”
ناراحتی در چهره اش مشهود شد و ادامه داد:
“آخه من ترجیح میدم برام پلاتین بکار گرفته بشه تا مهره‌های کمرم محکم بشن و دیگه دچار مشکل نشم”
این بار من متاسف شدم؛ در حدی که زمان اجازه میداد از فواید و مضرات پلاتین و یا به اصطلاح بهتر “پروتز” توضیح دادم اما مشخص بود که کارساز نیست و درحالی کلینیک رو ترک کرد که برود شاید بتواند جراح مغز و اعصاب دیگه ای که مورد قبولش هست را به استفاده از پلاتین قانع کند …
بشر از ابتدای خلقت تلاش کرده تا به جاودانگی برسد و از آنجا که فلزات مظهر مقاومت و دوام و بقا بوده اند، همواره در فیلمها و اسطوره‌ها ، از بکار گیری انواع فلزات برای تصور تحقق این رؤیاها بهره برده اما واقعیت این است که هرگز “انسانهای پلاتینی” ساخت بشر قابل قیاس با خلقت خداوند نیستند.
امروزه با ابداع انواع ابزارهای جراحی و پروتزهای جدید ستون فقرات امکان انجام جراحی هایی فراهم شده که تا قبل ازاین ممکن نبوده و در حال حاضر بیمارانی میتوانند توازن صحیح ستون فقرات داشته باشند و به جای نشستن روی ویلچر راه بروند. ولی از طرفی افراط و تفریط هم هیچ گاه ما انسانها را رها نکرده است.
در واقع نگهداری ساختار طبیعی ستون فقرات تا حد امکان برای حفظ حرکت و انعطاف پذیری آن به جای استفاده از فلزات سخت باید هدف اصلی یک جراحی ستون فقرات صحیح باشد مگر آنکه از دست رفتن استحکام این ساختار طبیعی ما را وادار به بکارگیری فلزت در آن کند.
امیدوارم بتوانیم در این مرز باریک بین افراط و تفریط، به آرامی قدم برداریم…

 

3.8/5 - (153 امتیاز)