جراحی شکستگی مهره کمری

شکستگی-مهره-کمری

خانم هفتاد و دو ساله‌ای در جریان زلزله کرمانشاه دچار زمین خوردن شده بود و با تشخیص شکستگی مهره کمری به مرکز ما ارجاع شد.

شکستگی ستون فقرات

ستون فقرات در واقع پایه‌ای استخوانی است که سایر اجزای اسکلت بدن انسان با مفاصلی روی آن سوار میشوند. این ساختار از ۲۴ مهره متحرک بعلاوه استخوان خاجی و دنبالچه در انتهای پایینی آن تشکیل شده و سه قسمت متحرک شامل بخش گردنی، پشتی و کمری است.

ستون فقرات مانند هریک از بخش های دیگر بدن مستعد شکستگی و آسیب میباشد. شکستگی های ستون فقرات به دو نوع شکستگی های پاتولوژیک (به دلیل تومورها کیست های استخوانی ) و و شکستگی های تروماتیک ( به علت ضربه به ستون فقرات ) تقسیم بندی میشوند .

جراحی شکستگی مهره کمری در خانم هفتاد و دو ساله‌

در تصویربرداری های انجام شده مشکوک شدیم که علت این شکستگی نمی تواند فقط زمین خوردن باشد ولی به هر حال با توجه به فشار قابل توجه روی نخاع و فلج پاها چاره‌ای جز عمل وجود نداشت.


بیمار تحت جراحی قرار گرفت، مهره شکسته بطور کامل برداشته شد و قسمت جلویی مهره با استخوان پیوندی جایگزین گردید و قسمتهای پشتی با پروتز های فلزی محکم شدند.
متاسفانه در زمان برداشتن مهره شکسته متوجه چیزی شدیم که قبل از عمل هم قابل انتظار بود، داخل مهره با تومور پر شده و در واقع علت شکستن آن سست شدن استخوان در اثر تخریب تومور بود، متاستاز توموری بدخیم با منشا قسمت دیگری از بدن.


خوشبختانه بعد از چند روز بیمار میتواند با کمک راه برود و از این به بعد لازم است به دنبال سرچشمه این تومور در جای دیگری باشیم، توموری که به واسطه زلزله از خفا خارج شد.
#دکتر_طبیب_خوئی

دکتر علیرضا طبیب خوئی
جراح مغز و اعصاب
– آندوسکوپی مغز و قاعده جمجمه
– جراحی تومورهای پیچیده مغزی
– جراحی های میکروسکوپی بیماریهای عروق مغز از جمله آنوریسمها و کلافه های شریانی وریدی برای درمان دائم و قطعی آنها
– جراحی باز و لیزری و درمان غیر جراحی دیسک و سایر بیماریهای ستون فقرات
– رتبه اول بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب کشور

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تلفن جهت تعیین وقت

۸۸۴۸۶۸۸۷-۰۹۱۲۰۷۰۱۰۸۰

4/5 - (1 امتیاز)