بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان در تهران

بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان در تهران

به نظر شما متخصص مغز و اعصاب، توانایی انجام جراحی‌های مربوط به بیماری‌ های مغز و اعصاب را نیز دارد؟ بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که هر متخصصی، امکان انجام جراحی داشته و بر این اساس برای درمان خود اقدام می‌کنند. افرادی که به عنوان جراح مغز و اعصاب مشغول به کار هستند، تحصیلات خود را در زمینه جراحی به پایان رسانده‌اند و تنها برای انجام عمل‌های جراحی در مراکز درمانی، فعال هستند. بر این اساس اگر قصد بررسی وضعیت سلامتی خود مرتبط با بیماری‌های مغز و اعصاب را دارید، باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

جراحی تومور مغزی

جراح مغز و اعصاب

در مقدمه به این موضوع اشاره داشتیم که متخصص مغز و اعصاب، اجازه انجام عمل جراحی نداشته و تنها در حوزه تشخیص و درمان به بیمار کمک می‌کند. لازم به ذکر است که جراح و متخصص هر دو نسبت به بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب، دانش و تجربه دارند اما در مرحله جراحی، تنها جراح، مجوز این کار را دارد. تمامی پزشکان دوره تحصیل خود را با پزشکی عمومی شروع می‌کنند. پس از اتمام این دوره چند ساله، بر اساس علاقه و سلیقه شخصی در دوره تخصصی مغز و اعصاب یا جراحی مغز و اعصاب، تحصیلات خود را تکمیل می‌کنند.

 

جراح مغز و اعصاب

به طور کلی سیستم عصبی بدن انسان به دو بخش محیطی و مرکزی، تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش مرکزی، بافت مغز و نخاع وجود داشته و بخش محیطی شامل تمامی گیرنده‌های عصبی می‌شود. هر گونه عارضه و بیماری مربوط به مغز، بخش‌های مختلف سیستم عصبی، ستون فقرات و نخاع در حوزه تخصص پزشک و جراح مغز و اعصاب، قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های جراح مغز و اعصاب کودکان

یکی از مهمترین فاکتورها در درمان انواع بیماری‌ها، دسترسی به بهترین متخصص یا جراح است. به این دلیل که در قدم اول، تنها تشخیص بیماری است که به پیدا کردن بهترین روش درمان کمک می‌کند. فاکتورهای متعددی وجود دارد که بر اساس آن‌ها، هر جراح مغز و اعصابی باید واجد شرایط باشد. در ادامه قصد داریم به شرح مواردی بپردازیم که ویژگی‌های بهترین مغز و اعصاب کودکان را برای ما روشن می‌کند. با ما همراه باشید.

جراح مغز و اعصاب کودکان

بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان

در این بخش قصد داریم برخی از ویژگی‌های بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان را با شما به اشتراک بگذاریم:

 

ویژگی‌های جراح مغز و اعصاب کودکان

ارتباط موثر با کودکان

یکی از مهمترین فاکتورهایی که پزشکان با هر تخصصی باید به آن توجه داشته باشند، نحوه صحیح ارتباط گرفتن با بیمار است. حال تصور کنید که بیمار کودک بوده و نحوه برقراری ارتباط با او، نیازمند شرایط متفاوت‌تری خواهد بود.

بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان باید به کار خود و همچنین کودکان، علاقه زیادی داشته باشد. کودکان دارای روحیه بسیار ظریفی بوده و نیازمند توجه و محبت بیشتری هستند. همچنین بسیاری از بچه‌ها، توانایی ابراز احساسات خود را نداشته و نمی‌توانند مشکل خود را به صورت دقیق بیان کنند. به همین دلیل یک پزشک جراح حاذق و کاربلد، باید نحوه برقراری ارتباط با کودکان را به خوبی آموزش دیده باشد. پزشکانی که به صورت مستقیم با کودکان بیمار سروکار دارند، باید در حوزه روانشناسی کودک نیز دانش خود را افزایش دهند.

تجربه و سابقه جراحی

در بیان عامه، جراحی که سابقه چشمگیری در انجام عمل جراحی دارد، قابل ‌اعتمادتر از پزشکی است که تعداد جراحی کمی داشته است. در مورد سابقه جراحی پزشک مورد نظر خود، حتماً تحقیق کنید. همچنین می‌توانید سابقه جراح در مورد درمان بیماری‌های مختلف را نیز بررسی کنید. اگر امکان دسترسی به بیماران سابق پزشک را دارید، نظر آن‌ها در مورد نتیجه جراحی را جویا شوید.

توجه داشته باشید که تنها تجربه جراحی برای انتخاب یک پزشک جراح، کفایت نمی‌کند. به این دلیل که بسیاری از پزشکان تجربه زیادی در زمینه تخصص خود، کسب کرده‌اند اما جراحی‌های انجام شده توسط آن‌ها به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد.

تشخیص بیماری

یک پزشک جراح به منظور گردآوری اطلاعات مرتبط با بیماری باید توانایی بسیار بالایی در حل مسئله داشته باشد. اگر این مهارت در جراح تقویت نشده باشد در طول دوره کاری خود با مشکلات و اشتباهات متعددی، مواجه خواهد شد. بر این اساس تشخیص صحیح به جمع‌آوری اطلاعات مهم و حل کردن پازل علت ایجاد بیماری، بستگی دارد.

پزشکان جراح برای تشخیص بیماری از روش‌هایی مانند آزمایش خون، تصویربرداری ام آر آی MRI، سی تی اسکن، تست اعصاب، معاینه فیزیکی و… استفاده می‌کنند.

درک شرایط بیمار

یکی دیگر از فاکتورهایی که در انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب به ما کمک می‌کند، توانایی درک او از موقعیت است. به طور کلی پزشکان وظیفه دارند در هر شرایطی، وضعیت سلامت جسم و روح بیمار را به خوبی درک کرده و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند.

زمانی که بیمار یک کودک است، این وظیفه پر رنگ‌تر شده و همچنین پزشک جراح باید شرایط خانواده کودک را نیز به خوبی درک کند. پدر و مادر یک بچه بیمار به همدلی و همراهی بسیاری احتیاج دارند. هر اندازه پزشک همراهی و دلسوزی بیشتری در این مسیر با والدین داشته باشد به همان اندازه هم پدر و مادر روحیه خود را حفظ می‌کنند.

به منظور بررسی فاکتورهایی که ما را در انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان، یاری می‌کند باید تحقیقات خود را گسترده کنیم. سوال پرسیدن از بیماران سابق پزشک، بررسی رزومه شغلی پزشک جراح در صفحات اینترنتی، مطالعه نظرات کاربران و… مواردی هستند که به ما در انتخاب پزشک، کمک می‌کنند.

صراحت کلام و گوش شنوا

پدر و مادرهایی که کودک مریض در بیمارستان دارند، به دو گوش شنوا و حقیقت، احتیاج دارند. بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان باید به تمام حرف‌ها و نگرانی‌های والدین با دقت گوش دهد. این ویژگی به پزشک در تشخیص صحیح بیماری و پیدا کردن بهترین روش جراحی یا درمان، کمک می‌کند. همچنین شنیده شدن والدین توسط پزشک، درصد زیادی از استرس و نگرانی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

نکته مهم دیگر، گفتگوی واضح و شفاف بین شخص یا خانواده بیمار و پزشک است. یک جراح خوب باید اطلاعات کافی در مورد وضعیت سلامتی کودک را در اختیار والدین، قرار دهد. همچنین پزشک موظف است تا روش جراحی و جزئیات مربوط به آن را نیز با پدر و مادر، درمیان بگذارد. به عنوان مثال والدین باید بدانند که عمل جراحی تا چند درصد به بهبود وضعیت فرزندشان کمک می‌کند یا پس از عمل، چه عوارضی وضعیت بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به‌روزرسانی دانش تخصصی

تمامی پزشکان در طول دوره خدمت، باید دانش و اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنند. این مورد یکی از مهمترین فاکتورهایی است که هنگام انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب کودکان باید به آن توجه داشته باشید. دانش پزشکی همواره در حال پیشرفت و تغییر است و بر این اساس پزشکان و متخصصان باید خود را با این تغییرات، هماهنگ کنند.

به منظور درک بهتر از این ویژگی و انتخابی صحیح، می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی و صفحات اینترنتی، کمک بگیرید. دقت داشته باشید که بیماران سابق و کاربران، همیشه بهترین گزینه برای تحقیق و بررسی شما خواهند بود.

تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها

بهترین جراح مغز و اعصاب باید در تشخیص بیماری‌های مختلفی، تبحر و مهارت داشته باشد. در واقع این تخصص تنها به یک مورد خاص منتهی نمی‌شود. هر چه دانش، سابقه و تجربه جراح در سطح بالاتری باشد، توانایی او در تشخیص بیماری‌های مختلف نیز بیشتر می‌شود. در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد که مهارت و دانش بالای جراح را برای ما روشن می‌کند.

روش‌های جراحی بیماری مغز و اعصاب

یک جراح مغز و اعصاب خوب باید نسبت به تمامی تکنیک‌های مرتبط با روش‌های جراحی مغز، آشنایی کافی داشته باشد. البته آشنایی به تنهایی برای محک زدن مهارت جراح، کافی نخواهد بود. تسلط بر روی انجام روش‌های جراحی مختلف از مهمترین فاکتورهایی است که در انتخاب بهترین جراح، تاثیرگذار خواهد بود.

جراحی آندوسکوپی

در این روش، جراح باید با دقت سوراخی بر روی جمجمه ایجاد کرده و لوله آندوسکوپ را وارد مغز کرده و به بررسی مشکل و درمان بپردازد. اگر جراح در انجام این روش، مهارت کافی نداشته باشد، قطعا امکان بروز مشکلات متعددی را فراهم خواهد کرد.

جراحی کرانیوتومی

در این روش بخشی از جمجمه به طور کامل باز شده و جراحی بر روی آن انجام می‌شود. این روش نیز به ظرافت، تجربه و سابقه زیادی احتیاج دارد.

جراحی شانت گذاری

پزشک جراح موظف به تشخیص صحیح عارضه پیش از انتخاب روش درمان است. ضرورت جراحی شانت گذاری زمانی احساس می‌شود که بیمار به خارج کردن مایع اضافی مغز داشته باشد. به این ترتیب تشخیص مشکلاتی مانند بیماری هیدروسفالی در انجام این روش جراحی، اهمیت بسیاری دارد.

جراحی قاعده جمجمه

یکی از حساس‌ترین و مهمترین روش‌های جراحی، جراحی قاعده جمجمه است که به سابقه و تجربه زیادی احتیاج دارد. از آنجا که این عمل بر روی ناحیه بسیار حساسی از مغز انجام می‌شود، هر گونه خطا و بی‌دقتی بر روی نتیجه تاثیر متفاوتی خواهد داشت.

روش‌های جراحی دیگری مانند کرانیوپلاستی، میکروسرجری و رادیوسرجی نیز وجود دارند که پزشک جراح در انجام آن‌ها باید از دقت و مهارت بسیار بالایی، برخوردار باشد. علاوه بر دقت بالا حین عمل جراحی، پزشک باید به تمام جزئیات کار خود آگاه باشد. این آگاهی باعث می‌شود تا نسبت به شرایط محتاط بوده و استرس و فشار روانی موجود را نیز مدیریت کند.

 

جمع بندی

در آخر لازم می‌دانیم اشاره کنیم که برای انتخاب جراح مغز و اعصاب کودکان، لیستی از بهترین جراحان، تهیه کنید. پس از تحقیق، جهت رسیدن به تشخیص صحیح و بهترین روش درمان، با چند پزشک ملاقات داشته و نظر آن‌ها را جویا شوید. در نهایت نیز این جستجو شما را به یک یا دو جراح ماهر و باسابقه می‌رساند که به بهبود وضعیت کودک، کمک می‌کنند. پزشک جراح باید به بالاترین سطح از تقویت مهارت‌های تحقیقی، تشخیصی و ارتباطی در زمینه شغلی خود رسیده باشد. تنها در این صورت است که او به بهترین جراح مغز و اعصاب تبدیل می‌شود.

 

به این نوشته امتیاز دهید