نشت مایع مغزی نخاعی از بینی

نشت مایع مغزی نخاعی

بسیاری از افراد دچار حساسیت فصلی بوده و در بهار و پاییز دچار آبریزش از بینی میشوند؛ همه ما گاهی سرما میخوریم و آبریزش از بینی علامت شایع و شناخته شده ابتلا به آنفولانزا است؛ برخی افراد هم به سینوزیت مزمن مبتلا هستند و ترشح از بینی و پشت حلق در روزهای زیادی از سال وجود دارد. تمام این بیماران برای درمان آبریزش از بینی به متخصصین گوش و حلق و بینی یا پزشکان دیگر مراجعه کرده و درمان دارویی دریافت میکنند. اما نوعی آبریزش از بینی وجود دارد که اهمیت و علت آن زمین تا آسمان متفاوت است و درمان آن را متخصص جراحی مغز و اعصاب و جراح قاعده جمجمه انجام میدهد.

شکستگی قاعده جمجمه و نشت مایع مغزی نخاعی

ضربه به سر و صورت در تصادفات، سقوط و نزاع ممکن است اتفاق افتاده و سبب ایجاد شکستگی در سینوسهای اطراف بینی شود. اگر این شکستگی در قسمت بالای سینوسها و در واقع در قاعده جمجمه رخ دهد و استخوان شکسته پرده‌های اطراف مغز را پاره کند، مایع مغزی نخاعی از داخل جمجمه به سینوسها و بینی جریان می‌یابد؛ این یعنی ارتباط محیط استریل اطراف مغز با محیط آلوده بینی و خطر انتقال عفونت و در نهایت مننژیت.
مکرر دیده میشود که بیماران دچار نشت مایع مغزی نخاعی به دلیل بی‌توجهی به این علامت و عدم مراجعه ویا تشخیص اشتباه، مدتها تحت درمان با داروهای ضدحساسیت قرار میگیرند و به این دلیل آگاهی از این عارضه ضربه به سر بسیار مهم است. مایع مغزی نخاعی مایعی شفاف است که برخلاف ترشحات بینی لزج و چسبناک نیست. با خم کردن سر از بینی به بیرون می‌چکد و با عقب بردن سر وارد حلق شده و مزه شوری یا شیرینی آن احساس میگردد.

درمان نشت مایع مغزی نخاعی ( csf)

بیماری که دچار نشت مایع مغزی نخاعی شده حتما باید در مرکز درمانی بستری شود و تحت مراقبت و مداوا قرار گیرد زیرا خطر بروز عفونت مغزی هر لحظه او را تهدید میکند. گام اول درمان این بیماران تجویز داروهای کاهنده حجم مایع مغزی نخاعی است و در صورت عدم موفقیت، باید بطور روزانه از ستون فقرات کمری بیمار مایع مغزی نخاعی با سوزنی نازک کشیده شود تا شاید ترمیم خودبخودی شکستگی و پارگی پرده‌های اطراف مغز اتفاق بیفتد. عدم موفقیت این درمانها، انجام جراحی برای ترمیم شکستگی قاعده جمجمه را ناگریز میسازد. جراحی این بیماران گاهی به صورت آندوسکوپی از طریق بینی و گاهی به شکل باز از طریق جمجمه توسط جراح مغز و اعصاب متبحر در جراحی قاعده جمجمه انجام میگیرد.

 

جراح مغز و اعصاب

دکتر علیرضا طبیب خوئی

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

متخصص جراحی مغز و اعصاب

– آندوسکوپی مغز و قاعده جمجمه
– جراحی تومورهای پیچیده مغزی
– جراحی های میکروسکوپی بیماریهای عروق مغز از جمله آنوریسمها و کلافه های شریانی وریدی برای درمان دائم و قطعی آنها
– جراحی باز و لیزری و درمان غیر جراحی دیسک و سایر بیماریهای ستون فقرات
– رتبه اول بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب کشور

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تلفن جهت تعیین وقت

۸۸۴۸۶۸۸۷-۰۹۱۲۰۷۰۱۰۸۰

3/5 - (19 امتیاز)