بهترین جراح هیپوفیز ایران

بهترین جراح هیپوفیز تهران

هیپوفیز به عنوان یکی از غدد اصلی بدن شناخته‌ می‌شود که سلامت آن تاثیر به سزایی بر نحوه عملکرد ما خواهد داشت. این غده در برخی از افراد تحت تاثیر تومور‌های خوش خیم مغزی  و تومور های بدخیم مغزی قرار‌ می‌گیرد که نیاز به درمان جدی دارد. درمان باید توسط بهترین جراح هیپوفیز در کلینیک هیپوفیز انجام شود تا نتیجه بخش باشد؛ به همین دلیل شناخت بهترین جراح هیپوفیز ایران ضرورت پیدا‌ می‌کند. شما باید از خدمات اشخاص کاربلد در این زمینه استفاده کنید. از این رو در این مقاله تصمیم گرفتیم تا در مورد بهترین جراح این حوزه و ویژگی‌های آن صحبت کنیم.

دکتر علیرضا طبیب خوئی جراح مغز و اعصاب

دکتر علیرضا طبیب خوئی

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران

رتبه اول بورد جراحی مغز و اعصاب ایران

فلوشیپ و مدرس جراحی  قاعده جمجمه

با سابقه بیش از هزاران جراحی پیچیده هیپوفیز و مغزی

رییس بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رسول اکرم

رییس مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب طبیب

تلفن جهت تعیین وقت

۰۲۱-۲۲۳۸۸۳۰۱

۰۲۱-۲۲۳۸۸۳۰۲

چرا به جراحی هیپوفیز نیاز داریم؟

پیش از این که در مورد بهترین جراح هیپوفیز ایران صحبت کنیم، لازم است تا مطالبی در مورد چرایی این جراحی عنوان کنیم تا بیشتر با ضرورت آن آشنا شوید. به طور کلی برخی از بیماران مبتلا به تومور هیپوفیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. تومور‌های این غده ممکن است بینایی، تعادل هورمونی یا سایر عملکرد‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. این تومور‌ها به طور کلی بر شرایط زیر اثرگذار هستند:

 

دلایل نیاز به جراحی تومور هیپوفیز

بینایی

اگر تومور هیپوفیز شما به‌ میزان قابل توجهی بزرگ شده باشد، ممکن است اعصاب بینایی را که درست بالای غده قرار دارند فشار دهد. این مسئله‌‌ می‌تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است هر یک از علائم زیر را ایجاد کند:

 • ممکن است مقدار نواحی را که‌‌ می‌توانید به طور کلی ببینید کاهش دهد به طوری که مناطق خاصی در‌ می‌دان دید شما کاهش یابد.
 • تومور‌ها‌‌ می‌تواند با کاهش توانایی شما برای دیدن جزئیات، بینایی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • تومور‌های بزرگ‌‌ می‌توانند باعث دوبینی شوند.

اختلالات هورمونی

تعداد قابل توجهی از آدنوم‌های هیپوفیز به این دلیل که باعث تولید بیش از حد یک هورمون خاص‌‌ می‌شوند، توسط بهترین جراح هیپوفیز تشخیص داده‌ می‌شوند. در مقابل، گروه دیگری از آدنوم‌ها قادر به تولید یک یا چند هورمون نیستند. سه نوع رایج آدنوم با تولید بیش از حد هورمون‌ها عبارتند از:

 1. تومور‌های ترشح کننده پرولاکتین: که هورمون پرولاکتین را تولید‌‌ می‌کنند.
 2. بیماری کوشینگ: این به دلیل تولید بیش از حد هورمون ACTH (هورمون آدرنوکورتیکوتروفیک) است که به نوبه خود کورتیزول را آزاد‌‌ می‌کند.
 3. آدنوم‌های ترشح کننده هورمون رشد: ترشح بیش از حد هورمون رشد باعث ایجاد وضعیتی به نام آکرومگالی‌‌ می‌شود.

گروه‌هایی از آدنوم هیپوفیز که قادر به تولید یک یا چند هورمون نیستند، آدنوم هیپوفیز غیرعملکردی نامیده‌‌ می‌شوند. بهترین جراح هیپوفیز ایران معتقد است که این نوع از آدنوم‌ها معمولا منجر به علائم کمبود هورمون‌‌ می‌شود و دیرتر تشخیص داده‌ می‌شوند.

هیدروسفالی

گاهی اوقات تومور‌ها‌‌ می‌توانند آنقدر بزرگ باشند که باعث انسداد گردش مایع داخل مغز شوند که منجر به وضعیتی به نام هیدروسفالی (جمع شده آب داخل مغز) شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث‌ می‌شود ما متوجه تومور‌ها و در نتیجه نیاز به جراحی شویم. البته تشخیص نهایی اغلب باید توسط بهترین جراح هیپوفیز ایران انجام شود تا بتوان به نتایج اعتماد کرد.

 

چرا انتخاب بهترین جراح هیپوفیز مهم است؟

هدف از جراحی برداشتن هر چه بیشتر تومور با خیال راحت، بدون آسیب به اعصاب ظریف و عروق خونی در آن ناحیه است. در برخی موارد، جراحی‌ می‌‌تواند تمام تومور‌های بسیار کوچک را حذف کند، اما برداشتن کامل تومور‌های بزرگ‌ می‌‌تواند دشوار باشد و مناطق غیرقابل دسترس تومور در جای خود باقی‌ می‌‌مانند. برای بسیاری از بیماران، دستیابی به ترمیم تعادل هورمونی بخشی ضروری از درمان آن‌ها است. به همین دلیل موفقیت در جراحی، مستلزم کمک گرفتن از بهترین جراح هیپوفیز است.

 

انتخاب بهترین جراح هیپوفیز

علاوه بر این، در تمام روش‌های جراحی، خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. انتخاب جراح برای احتمال حذف موفقیت آمیز تومور بسیار مهم است و جراحان مجرب هیپوفیز بهترین نتایج را رغم‌ می‌زنند. مدت زمان بستری در بیمارستان بستگی به نوع جراحی دارد.

ویژگی‌های بهترین جراح هیپوفیز ایران

انتخاب جراح مغز و اعصاب مناسب برای عمل بسیار مهم است. اگرچه هیچ معیار مشخصی برای تعیین بهترین جراح تومور هیپوفیز ایران که بیمار باید به او اعتماد کند وجود ندارد، توصیه‌‌ می‌کنیم موارد زیر را در نظر بگیرید:

مهارت، تشخیص صحیح و تجربه

به طور کلی جراحی بر روی مغز خطرات خفیف تا متوسط و عوارض طولانی مدت را به همراه دارد، به خصوص اگر تومور در ناحیه حساسی قرار داشته باشد که دستیابی به آن از طریق جراحی برای جراح دشوار است. اگرچه احتمال بدتر شدن پس از جراحی کم است، اما عمل در برخی شرایط خاص‌‌ می‌تواند بسیار خطرناک باشد و سایر گزینه‌های درمانی مانند پرتودرمانی باید دنبال شوند. جراح باید از نزدیک با همه گزینه‌ها آشنا باشد و این گزینه‌ها را به طور عینی به بیمار ارائه دهد و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کند.

تجربه تخصصی

یک جراح مغز و اعصاب با تجربه گسترده در درمان بیماری خود بر اساس بحث با سایر پزشکان پیدا کنید. بهترین بیمارستان‌ها ممکن است بهترین جراحان را در اختیار شما قرار ندهند.

صداقت

بیماران باید به دنبال بهترین جراح تومور مغزی باشند که بهترین علایق بیمار را در اولویت قرار دهد، مایل به بحث در مورد همه گزینه‌های درمانی ممکن باشد و در مورد تجربه جراحی خود با یک بیماری کاملاً صادق باشد.

آموزش مداوم

جراحی هیپوفیز یک رشته پویا است که به طور مداوم با تحقیقات جدید، تکنیک‌های جراحی و روش‌های درمانی به روز‌‌ می‌شود. به دنبال فردی باشید که به خوبی از پیشرفت‌های این رشته مطلع باشد و بتواند بهترین چیزی را که این رشته در حال حاضر ارائه‌‌ می‌دهد به شما ارائه دهد.

 

بهترین جراح تومور هیپوفیز از چه روش جراحی استفاده‌ می‌کند؟

جراحی تومور شامل برداشتن تمام یا بیشتر توموری است که روی غده هیپوفیز شما در حال رشد است. اما اینکه چه نوع جراحی دارید به نوع تومور و همچنین اندازه و شکل آن بستگی دارد. به طور کلی دو نوع اصلی جراحی برای تومور‌های هیپوفیز وجود دارد:

 1. روش ترانس اسفنوئیدال ترانس بینی آندوسکوپی: در این جراحی، پزشک از ابزار‌های ویژه‌ای برای برداشتن تومور از طریق بینی (ترانس بینی) و سینوس‌ها (ترانس اسفنوئیدال) استفاده‌‌ می‌کند. یکی از ابزار‌هایی که پزشک شما از آن استفاده‌‌ می‌کند آندوسکوپ نام دارد که یک دوربین فیلمبرداری کوچک است که به راهنمایی جراح شما در طول جراحی کمک‌‌ می‌کند. بسیاری از بیماران این گزینه را ترجیح‌ می‌دهند زیرا برش قابل مشاهده‌ای در آن وجود ندارد، که به معنای عدم وجود اسکار است.
 2. روش ترانس کرانیال: این جراحی نوعی کرانیوتومی (جراحی مغز) است. کرانیوتومی جراحی مغزی است که شامل رسیدن به تومور از طریق یک برش در سمت جمجمه یا پیشانی است. بهترین جراح هیپوفیز، تومور شما را از طریق یک برش کوچک در قسمت فوقانی جمجمه شما برمی دارد؛ به همین دلیل به آن ترانس کرانیال به معنی از طریق جمجمه‌‌ می‌گویند.

جراحی برای برداشتن تومور هیپوفیز معمولاً حدود ۳ ساعت طول‌‌ می‌کشد و اکثر بیماران طی چند روز بیمارستان را ترک‌‌ می‌کنند. در چند هفته اول پس از جراحی، ممکن است احساس خستگی، سردرد یا احتقان خفیف بینی داشته باشید، اما این علائم به تدریج بهبود پیدا‌ می‌کند.

تشخیص تومور هیپوفیز

مهمترین ویژگی که بهترین جراح هیپوفیز ایران را متمایز‌ می‌کند، نحوه تشخیص اوست. فرد باید تجربه و دانش کافی برای تشخیص از طریق تست‌های مختلف و علائم را داشته باشد. اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی که ام آر آی  نیز نامیده‌‌ می‌شود، آزمایشی است که از یک‌ می‌دان مغناطیسی و امواج رادیویی تولید شده توسط رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام‌ها و بافت‌های بدن استفاده‌‌ می‌کند. MRI مغز‌‌ می‌تواند به تشخیص تومور هیپوفیز و نشان دادن محل و اندازه آن کمک کند و در واقع به عنوان بهترین روش تشخیص در نظر گرفته‌ می‌شود. علاوه بر این روش‌های دیگری نیز برای تشخیص مطمئنتر وجود دارد که ممکن است پزشک از آن استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • معاینه فیزیکی و تاریخچه سلامت: معاینه بدن برای بررسی علائم کلی سلامت، از جمله بررسی علائم بیماری، مانند توده‌ها یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر‌‌ می‌رسد.
 • معاینه‌ میدان بینایی: این روش در واقع امتحانی برای بررسی‌ می‌دان دید یک فرد است. در این تست هم دید مرکزی و هم دید محیطی بررسی‌ می‌شوند.
 • معاینه عصبی: این معاینه وضعیت ذهنی، هماهنگی و توانایی فرد برای راه رفتن عادی، و‌ میزان عملکرد ماهیچه‌‌ها، حواس و رفلکس‌‌ها را بررسی‌ می‌‌کند.
 • آزمایش خون: آزمایش‌هایی برای اندازه گیری سطح تستوسترون یا استروژن در خون. مقدار بالاتر یا کمتر از حد طبیعی این هورمون‌ها ممکن است نشانه تومور هیپوفیز باشد که توسط بهترین جراح هیپوفیز تشخیص داده‌ می‌شود.

 

چه جراحی غده هیپوفیز را عمل می‌کند؟

هنگامی که آدنوم‌ها ایجاد‌ می‌شود، بهترین جراح هیپوفیز ایران که در واقع یک جراح مغز و اعصاب است که فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه دارد . تومور هیپوفیز را در قطعات کوچک بیرون‌ می‌کشد. هنگامی که تمام قسمت‌‌های تومور که‌ می‌‌توان به آن دسترسی داشت برداشته شد، آندوسکوپ برداشته‌ می‌‌شود. ممکن است برای تکمیل عمل مقداری پکینگ در بینی گذاشته شود.

 

جراحی آندوسکوپی تومور هیپوفیز

مراقبت‌های قبل از جراحی

قبل از عمل، جراح از شما‌ می‌‌خواهد که مصرف برخی دارو‌ها از جمله موارد زیر را قطع کنید.

 • دارو‌های ضد انعقاد مانند وارفارین،
 • ضد پلاکت‌ها مانند آسپرین
 • دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، مانند ایبوپروفن،
 • دارو‌های خوراکی دیابت،
 • مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)
 • مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs)

در صورت نیاز، تیم جراحی شما ممکن است شما را به کلینیک بیهوشی پرخطر ارجاع دهد. افراد مسن و کسانی که شرایطی دارند که خطر بیهوشی را افزایش‌‌ می‌دهد، مانند آپنه انسدادی خواب یا بیماری قلبی، ممکن است کاندیدای کلینیک باشند. شما باید شب قبل از عمل از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید.

توصیه‌های بعد از جراحی

بهترین جراح هیپوفیز ایران برای مراقبت های بعد از جراحی هیپوفیز نیز پیشنهاداتی برای شما در نظر دارد تا بتوانید این دوران را راحت‌تر طی کنید.

 • تا دو هفته پس از جراحی از دمیدن بینی خودداری کنید.
 • از بلند کردن وسایل سنگین، خم شدن یا فشار بر روی توالت پرهیز کنید.
 • هنگام خواب روی صندلی بنشینید یا از دو یا سه بالش استفاده کنید.
 • به دلیل خطر عفونت به مدت سه ماه از شنا کردن با سر زیر آب خودداری کنید.
 • توصیه‌‌ می‌کنیم تا هشت هفته پس از جراحی کار نکنید و از انجام کار‌های سنگین خانگی خودداری کنید.
 • تغییر طعم و بوی بعد از جراحی ممکن است رخ دهد که ظرف چند مدت بعد از بین‌ می‌رود.

چه زمان به جراح هیپوفیز مراجعه کنیم؟

تومور‌های این غده معمولا با علائم خاصی همراه هستند. در صورت مشاهده چند مورد از علائم بهتر است پزشک را در جریان قرار دهید.

 • افزایش وزن، به ویژه در تنه و شکم
 • نازک شدن پوست
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • ضعف عضلانی
 • کند شدن رشد در کودکان
 • مشکلات قلبی
 • فشار خون بالا
 • تعرق مفرط
 • کاهش وزن
 • عصبی بودن
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم

اگر تومور غیر از هورمون‌ها، به سایر قسمت‌های بدن فشار بیاورد، علائم ممکن است شامل سردرد، دوبینی و از دست دادن بینایی به دلیل فشار بر اعصاب بینایی باشد. در این شرایط لازم است به بهترین جراح هیپوفیز مراجعه کنید.

 

عوارض جراحی تومور هیپوفیز

هر جراحی خطرات و ریسک های احتمالی خود را حتی توسط بهترین جراح به همراه دارد عوارض احتمالی جراحی هیپوفیز عبارتند از

 1. درد یا گرفتگی بینی، کاهش حس بویایی، پوسته پوسته شدن نیاز به دوش بینی، سوراخ شدن سپتوم.
 2. خونریزی، عفونت از جمله مننژیت، نشت مایع مغزی نخاعی از بینی و ناهنجاری‌های هورمونی مانند عدم تعادل آب یا تولید کم استروئید که نیاز به جایگزینی مادام العمر هورمونی دارد.
 3. همچنین خطر نابینایی، دوبینی و سکته نیز وجود دارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

بیشتر عمل‌های غده هیپوفیز از طریق بینی انجام می‌شود. این روش به جراحان امکان دسترسی آسان به غده را با حداقل آسیب به بیمار می‌دهد. مطمئن‌ترین روش انجام جراحی انواع بیماری‌های مرتبط با غده هیپوفیز باید تحت کنترل و نظارت جراح متخصص انجام شود. اقدامات زیادی وجود دارد که بهترین جراح هیپوفیز ایران برای جلوگیری از وقوع عوارض انجام‌‌ می‌دهد. همچنین برخی از عوارض سطحی توسط این افراد قابل درمان هستند. در مراجعه به بهترین متخصصان، به شما فرصت کافی برای بحث در مورد مزایا و خطرات و پرسیدن سوالات مرتبط داده می‌شود.